Co najmniej w 70 procentach. To również budzi wątpliwości.

Ustawa o VAT

nie zawiera bowiem definicji wyrażenia „środki publiczne”. Pojęcie to zostało zdefiniowane w art. 5

ustawy o finansach publicznych

.

Do  środków publicznych zalicza się w szczególności dochody uzyskiwane przez Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego, państwowe fundusze celowe oraz inne jednostki sektora finansów publicznych.

Do środków publicznych zalicza się również finansowanie pochodzące z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, to jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.

Nie ulega wątpliwości, że zwolnienie to zostało skierowane do podmiotów, które prowadzą usługi kształcenia finansowane z funduszy europejskich. Z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 5 maja 2011 (IPPP1-443-526/11-4/Igo) wynika, że dla jego zastosowania nie jest konieczne, aby środki z funduszy europejskich trafiały bezpośrednio do świadczącego usługi kształcenia.

Zwolnienie to znajdzie również zastosowanie, jeśli to usługobiorca uzyska dofinansowanie z funduszy europejskich, które następnie przeznaczy na zapłatę za usługi kształcenia.

Wątpliwości pojawiają się natomiast, gdy nabywcą usług szkoleniowych będzie jednostka sektora finansów publicznych, na przykład jednostka samorządowa lub ministerstwo. Podmioty te będą niewątpliwie nabywać usługi szkoleniowe z posiadanych środków publicznych. W mojej ocenie jest to przesłanka wystarczająca dla uznania, że usługi te są finansowane ze środków publicznych i w związku z tym podlegają zwolnieniu z VAT.

70 proc. co najmniej taki musi być udział środków publicznych w finansowaniu usługi kształcenia, by korzystała ze zwolnienia z VAT

Stanowisko takie potwierdzają interpretacje organów podatkowych, np. odpowiedź Izby Skarbowej w Warszawie z 28 kwietnia 2011 (IPPP3/443-162/11-4/SM) oraz pismo Izby Skarbowej w Poznaniu z 27 kwietnia 2011 (ILPP1/443-312/11-4/MS), które dotyczyły usług kształcenia świadczonych na rzecz organów administracji rządowej i samorządowej.

Inne wątpliwości wiążą się z usługami świadczonymi przez podwykonawców na rzecz podmiotów objętych omawianym zwolnieniem z VAT. Jeśli usługodawca korzysta z dofinansowania z Unii Europejskiej i stosuje zwolnienie, a następnie podzleca wykonanie poszczególnych wykładów czy kursów wyspecjalizowanym jednostkom, to czy mogą one także stosować zwolnienie z podatku przy wystawianiu faktur na rzecz zleceniodawcy?

Z jednej strony ich usługi będą finansowane ze środków publicznych otrzymanych przez zleceniodawcę, i to uzasadniałoby zwolnienie. Z  drugiej wydaje się jednak, że w momencie otrzymania tych pieniędzy przez głównego wykonawcę stracą one status „środków publicznych”, a to wykluczałoby zwolnienie z VAT usług świadczonych przez podwykonawców.

Autor jest doradcą podatkowym, konsultantem w MDDP Doradztwo Podatkowe

Czytaj też:

Które kursy i szkolenia korzystają ze zwolnienia z VAT

 

Zobacz:

» Podatki i księgi » VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Usługi szkoleniowe i edukacyjne

» VAT » Zwolnienia z VAT » Zwolnienia przedmiotowe z VAT