Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów udzielonej na pytanie „Rz”.

Od 1 kwietnia tego roku został zmieniony art. 33a ustawy o VAT. Przepis ten umożliwia rozliczenie VAT od importu bez konieczności wpłacania go w urzędzie celnym. Dotychczas był jednak rzadko stosowany przez firmy.

Do końca marca jednym z warunków koniecznych do skorzystania z tego przywileju było bowiem przedstawienie organowi celnemu w trybie stosowanym przy zabezpieczeniu należności celnych zabezpieczenia w wysokości równej VAT, który miał być rozliczony w deklaracji. Koszt ustanowienia takiego zabezpieczenia powodował, że firmom nie opłacało się korzystać z tego rozwiązania.

Od 1 kwietnia warunek ten został zastąpiony innym, łatwiejszym do spełnienia i niewymagającym ponoszenia dodatkowych wydatków. Obecnie podatnik ma obowiązek przedstawić organowi celnemu dokumenty potwierdzające rozliczenie podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji. Musi to zrobić w ciągu czterech miesięcy. Termin ten liczony jest od końca miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów.

Ministerstwo wyjaśnia

Z tym nowym przepisem firmy również mają  problem. Nie precyzuje on bowiem, jakie dokumenty powinien przedstawić importer. Dlatego z pytaniem tym zwróciliśmy się do MF. Odpowiedziało ono, że dokumentami, o których mowa w art. 33a ust. 6 ustawy o VAT, mogą być:

- kopia deklaracji podatkowej poświadczona za zgodność przez podatnika,

- uwierzytelniony wypis z deklaracji podatkowej zawierający dane niezbędne do stwierdzenia wysokości rozliczonej kwoty podatku (zawierający m.in. dane podatnika, kwotę należnego podatku z tytułu importu towarów),

- zaświadczenie wydane przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego, z którego będzie wynikała kwota podatku należnego z tytułu importu wskazanego w złożonej przez podatnika deklaracji podatkowej.

Jednocześnie MF podkreśliło, że dokumentem takim nie może być wyciąg z ewidencji VAT. Wyjaśniło, że samo ujęcie w ewidencji VAT importu towarów nie jest jeszcze jednoznaczne z rozliczeniem podatku należnego z tego tytułu w deklaracji podatkowej.

Problemy mogą się pojawić

Nie wiadomo jednak, czy kopie deklaracji zawsze wystarczą. Problemy mogą się pojawić, jeśli importer sprowadza towary za pośrednictwem kilku urzędów celnych. Wtedy bowiem zbiorcza kwota VAT należnego z tytułu importu wynikająca z deklaracji będzie inna niż podatek obliczony przez poszczególne urzędy celne. Czy wtedy urzędy celne będą wymagały zaświadczenia wydanego przez właściwy urząd skarbowy, o którym mowa w odpowiedzi MF? Jeśli tak, to na jakiej podstawie będzie ono wydawane? Jak widać, pewne wątpliwości wciąż pozostały.

Wprowadzone od 1 kwietnia ułatwienia dla importerów z pewnością są dla nich korzystne. Pojawia się jednak pytanie, dlaczego na podatnika nałożono obowiązek dostarczenia do urzędu celnego kopii deklaracji VAT. Przecież organy podatkowe mają jej oryginał.

Administracja powinna więc sama wymienić się takimi danymi, bez angażowania do tego podatnika. Tym bardziej że podobno bariery administracyjne dla obywateli i przedsiębiorców mają być ograniczane, o czym świadczy wchodząca w życie 1 lipca tzw. ustawa deregulacyjna.

Fiskusa trzeba zawiadomić

O zamiarze preferencyjnego rozliczania VAT od importu podatnik musi zawiadomić urząd celny i urząd skarbowy przed początkiem okresu rozliczeniowego, od którego będzie je stosował.

Musi również przesłać informację, że rezygnuje z tego udogodnienia (przed początkiem okresu rozliczeniowego, w którym import będzie rozliczany na zasadach ogólnych).

Co grozi za niedopełnienie formalności

Dostarczenie dokumentów w przewidzianym w art. 33a ust. 6 ustawy o VAT terminie jest niezwykle istotne. Importer, który nie dopełni tego obowiązku, traci  prawo do rozliczenia podatku w deklaracji i musi wpłacić organowi celnemu VAT  z odsetkami. W takiej sytuacji podatnik ma prawo skorygować kwotę VAT wykazaną w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym kwota tego podatku została pobrana.

Ustawodawca przewidział też dalsze sankcje. Na podatnika, który nie przestrzega czteromiesięcznego terminu, urząd skarbowy może nałożyć zakaz rozliczania VAT od importu w deklaracji na trzy lata.

Zobacz:

Odpowiedź Ministerstwa Finansów na pytanie "Rz" w sprawie dokumentów potwierdzających rozliczenie VAT z tytułu import towarów

Czytaj również:

Primaaprilisowy VAT

Agencja celna rozliczy VAT za importera

Importerów czekają zmiany w rozliczaniu VAT

Importer złoży deklaracje VAT dwa razy

Więcej w serwisie:

Podatki i księgi

»

VAT i akcyza

»

VAT

»

Import

»

Import towarów

Zobacz cały poradnik o zmianach w VAT:

Podatki i księgi

»

Poradniki podatkowe

»

Zmiany w VAT w 2011 r.