6 kwietnia opublikowano rozporządzenie ministra finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (DzU nr 73, poz. 392).

Podatnicy muszą się już do niego stosować, bo przepisy weszły w życie z chwilą ogłoszenia.

Rozporządzenie określa m.in. towary i usługi, dla których obniżono stawki podatku do 8 proc. i do 0 proc., warunki ich stosowania, a także dodatkowe zwolnienia z VAT oraz inne terminy powstania obowiązku podatkowego.

Rozporządzenie określa odrębny termin powstania obowiązku podatkowego dla usług turystyki opodatkowanych tzw. procedurą VAT marża. Zgodnie z 3 ust. 1 nowego rozporządzenia w przypadku świadczenia usług turystyki opodatkowanych według tej szczególnej procedury (art. 119 ustawy o VAT) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą ustalenia marży, nie później jednak niż 15. dnia od dnia wykonania usługi.

Obniżona 8-proc. stawka VAT dotyczy m.in. robót konserwacyjnych dla budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Taka sama stawka obowiązuje również przy robotach konserwacyjnych przeprowadzanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego lub ich części (bez lokali użytkowych) oraz lokalach mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12. Ta ostatnia zasada nie będzie miała jednak zastosowania, jeżeli wartość towarów bez podatku wchodzących w podstawę opodatkowania robót konserwacyjnych przekracza 50 proc.

Roboty konserwacyjne to takie, których celem jest utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku lub jego części, inne niż remont.

Nowe rozporządzenie wprowadza czasowe zwolnienie z VAT dla prac konserwatorskich związanych z ochroną zabytków. Zwolnienie obejmuje usługi polegające na prowadzeniu prac konserwatorskich i restauratorskich w dwóch kategoriach obiektów. Przede wszystkim chodzi o zabytki wpisane do rejestru, wpisane do inwentarza muzeum albo wchodzące w skład narodowego zasobu bibliotecznego. Dotyczy to również konserwacji materiałów archiwalnych wchodzących w skład narodowego zasobu archiwalnego.

Zwolnienie z VAT prac dotyczących zabytków obowiązuje tylko do końca 2011 r

Resort wprowadził jednak dodatkowe warunki stosowania zwolnienia prac konserwatorskich i restauratorskich prowadzonych na zabytkach wpisanych do rejestru. Przede wszystkim prace konserwatorskie i restauratorskie muszą być wykonywane przez osoby posiadające kwalifikacje dające uprawnienia do ich prowadzenia. Do zastosowania zwolnienia z VAT niezbędne będzie również pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków. Należy podkreślić, że zwolnienie usług konserwatorskich działa wstecz. Zgodnie z przepisami przejściowymi podatnicy mają prawo je zastosować do usług wykonanych już od 1 stycznia 2011 r.

Obowiązuje też czasowe obowiązywanie 0 stawki VAT m.in dla dostawy i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1) - z wyłączeniem map i ulotek - oznaczonych stosowanymi symbolami ISBN. Obniżona stawka obowiązuje tylko do 30 kwietnia.

Podstawa prawna:

- rozporządzenie ministra finansów z 4 kwietnia 2011 r. (DzU nr 73, poz. 392)

Zobacz, jakie inne rozporządzenia o VAT weszły już w życie:

Czytaj również:

Zobacz nasz poradnik » Zmiany w VAT w 2011 r.

Zobacz

»

Zwolnienia z VAT » Zwolnienia przedmiotowe z VAT

Więcej na temat zwolnień dla konserwatorów pisaliśmy w artykułach: