Przedsiębiorcy, którzy posiadają firmowe pojazdy jednośladowe, bez przeszkód zaliczą do kosztów wydatki związane z ich eksploatacją, np. za naprawy, mycie, parkowanie lub ubezpieczenie.
Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 22 kwietnia 2010 (IPPB1/415-251/10-3/EC). Z pytaniem zwrócił się podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą, świadczy usługi doradcze. Rozlicza się na podstawie księgi przychodów i rozchodów.
Wnioskodawca wyjaśnił, że kupił motocykl, z przeznaczeniem do wykorzystywania dla celów firmy (dzięki temu nie stoi w korkach, gdy jedzie do klientów, urzędów i sądów). Zapytał więc, czy wydatki związane z eksploatacją motocykla (ubezpieczenie, przeglądy, serwis, zakup kasku i ubioru do jazdy motocyklem) będą kosztem uzyskania przychodów.
Jego zdaniem ma prawo je rozliczyć. Podkreślił, że posiadanie specjalistycznego ubioru (z ochraniaczami) i kasku zapewnia bezpieczeństwo jazdy dla użytkownika motocykla. Jest więc warunkiem jego bezpiecznej eksploatacji. Ponadto przepisy o ruchu drogowym nie pozwalają na jazdę motocyklem bez kasku.
Odzieży nie rozliczysz, chyba że...
Izba skarbowa zgodziła się, że przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki na ubezpieczenie, przeglądy i serwis. Jej zdaniem podatnik nie ma jednak prawa uwzględnić faktur za zakup specjalistycznego stroju, a nawet kasku.
W odpowiedzi czytamy: „wydatek poniesiony na zakup odzieży motocyklowej nie ma w przedmiotowej sprawie ani bezpośredniego, ani pośredniego związku z osiągnięciem przychodów bądź zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów.
Bezpośrednim celem, jaki jest związany z zakupem odzieży motocyklowej ochronnej służącej do jazdy na motocyklu, jest ochrona zdrowia użytkownika, a wydatki poniesione na ochronę zdrowia należą do wydatków o charakterze osobistym”.
W taki sam sposób odpowiedziała Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 19 października 2009 (ILPB1/415-871/09-2/AG). Argumentuje ona, że bezpośrednim celem zakupu odzieży ochronnej służącej do jazdy na motocyklu jest ochrona zdrowia.
Zdaniem izby wynika z tego, że są to wydatki o charakterze osobistym „związane z funkcjonowaniem danej jednostki w życiu społecznym, a ich poniesienie uwarunkowane jest innymi względami aniżeli uzyskiwanie przychodów z działalności gospodarczej”.
...jest na niej logo firmy
Jednocześnie z odpowiedzi tej wynika, że wydatki te mogłyby być kosztem, gdyby ubiór utracił charakter odzieży osobistej, np. został oznaczony barwami i logo firmy. Czy to znaczy, że podatnik powinien zamówić kurtkę np. z napisem na plecach „Krzysztof Nowak – usługi doradcze”, a na kasku namalować numer telefonu?
Raczej nie. Generalnie trudno się zgodzić ze stanowiskiem, że zakup akcesoriów umożliwiających korzystanie ze środka trwałego firmy nie jest jej kosztem.
To tak jakby uznać, że przedsiębiorca prowadzący warsztat samochodowy może zaliczyć do kosztów firmy spawarkę i pistolet do lakierowania, ale maski i stroju niezbędnych do bezpiecznego wykorzystywania tych urządzeń już nie. Tu również chodzi przecież o ochronę zdrowia użytkownika.
Dlatego należy mieć nadzieję, że organy podatkowe zmienią swoje podejście i pozwolą zaliczać do kosztów firmy nie tylko stroje motocyklowe, ale i kaski rowerowe. Skoro bowiem pojazd jest firmowy, to związek takich wydatków z przychodami nie powinien budzić wątpliwości.
Czytaj też artykuły:
Zobacz więcej w serwisie:
»
»
»
»
»
»
»
»
»
»