Taką istotną dla nabywców zmianę wprowadza nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług.

Nowy art. 17 ust. 2 tej ustawy znosi obowiązek rozliczania podatku od towarów i usług przez zagraniczne firmy z tytułu dokonywanych dostaw lub świadczonych usług. Czynności te w wielu przypadkach są jedynym powodem ich rejestracji dla celów VAT. Teraz będą więc mogły polskim firmom wystawiać faktury bez VAT, co z kolei oznacza, że te będą musiały samonaliczać ten podatek.

– Nowe przepisy modyfikują w sposób istotny funkcjonowanie zagranicznych firm, więc niektóre z nich będą się musiały nawet wyrejestrować z VAT w Polsce. Zmieni się także ich sposób odzyskiwania podatku od towarów i usług, bo zamiast rozliczać go w swojej deklaracji, będą musiały występować o zwrot. Polscy podatnicy będą natomiast musieli zwracać uwagę na to, jaką fakturę otrzymują od swojego zagranicznego kontrahenta – podkreśla Roman Namysłowski, starszy menedżer w Ernst & Young.

Nowela wprowadza także ułatwienia w imporcie towarów i zmiany w sposobie rozliczania VAT z tytułu dostaw złomu. Nowością jest też uproszczenie procedury przejścia przez rolnika ryczałtowego na rozliczanie podatku według zasad ogólnych.

Podstawa prawna:

- ustawa z 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o VAT (DzU z 2011 r. nr 64, poz. 332)

Czytaj też:

Zobacz też:

» VAT i akcyza » VAT » Dostawy, od których podatek płaci nabywca

Zobacz nasz poradnik:

Zmiany w VAT w 2011 r.