Na piątkowym posiedzeniu Sejm zaakceptował wszystkie poprawki Senatu do rządowego projektu nowelizacji ustawy o VAT. Po styczniowej podwyżce stawek to druga duża nowelizacja tych przepisów w ostatnim czasie.

Przewiduje ona m.in. wzrost stawki VAT na ubranka dziecięce z 8 do 23 proc., utrzymanie zwolnienia z podatku pakietów medycznych kupowanych przez firmy dla swoich pracowników, opodatkowanie towarów przekazywanych nieodpłatnie w ramach działalności gospodarczej i zerową stawkę VAT na usługi portowe.

Do końca 2010 r. wyroby ciastkarskie i piekarnicze były co do zasady obciążone 7-proc. stawką VAT. Wyjątkiem były wyroby ciastkarskie o przedłużonym terminie trwałości obłożone 22-proc. daniną. Od stycznia możliwe są trzy stawki: 5, 8 i 23 proc.

– Dla wyrobów ciastkarskich i ciastek, których termin trwałości lub przydatności do spożycia nie przekracza 14 dni, podatek wynosi 8 proc., dla tych, które dłużej zachowują świeżość, 23 proc. – mówi Radosław Maćkowski, doradca podatkowy z Deloitte. Senatorowie uznali, że dwa tygodnie to za mało i zaproponowali przedłużenie terminu do 45 dni. Sejm przystał na tę propozycję.

– Dzięki poprawce korzystne zmiany odczują również producenci pieczywa.

Dla pieczywa świeżego przydatnego do spożycia przez 14 dni pozostanie stawka 5 proc., a na to, które dłużej zachowuje świeżość, nakładany będzie podatek w wysokości 8 proc., zamiast obowiązującej dziś podstawowej stawki 23 proc. – tłumaczy Maćkowski.

Większość przepisów ustawy ma wejść w życie 1 kwietnia

, co oznacza bardzo krótki okres vacatio legis. Wyższa stawka VAT na dziecięce ubranka będzie obowiązywała od 2012 r.