Ten problem może występować u podatników zajmujących się najmem powierzchni komercyjnych, którzy ponoszą wszystkie koszty eksploatacji powierzchni a następnie obciążają nimi najemców.

Jeśli bowiem nie zawrą odpowiednich umów bądź nie zdefiniują we wszystkich umowach z najemcami zasad i terminów płatności dotyczących refakturowanych kosztów energii elektrycznej, usług telekomunikacyjnych czy też opłat za wywóz nieczystości, mogą narazić się na zarzut nieprawidłowości w rozliczaniu VAT.

Dlatego, [b]jeśli chcą rozpoznawać obowiązek podatkowy od tych świadczeń zgodnie z terminem płatności, powinni zwracać szczególną uwagę na treść negocjowanych umów[/b].

Zgodnie z [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2004/DU2004Nr%2054poz%20535a.asp]ustawą o VAT[/link] obowiązek podatkowy powstaje z upływem terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu dostaw energii elektrycznej, usług telekomunikacyjnych czy np. usług w zakresie wywozu nieczystości.

Wynika z tego, że dostarczając te towary i usługi, podatnik będzie miał możliwość stosowania wskazanej regulacji, tylko jeśli w umowie o dostawę został określony termin płatności. Potwierdzają to interpretacje organów podatkowych, m.in. [b]Izby Skarbowej w Katowicach z 2 listopada 2010 r. (IBPP3/443-833/10/IK)[/b].

Zatem, jeśli umowa nie określa terminu płatności za dostawę bądź taka dostawa następuje bez zawartej umowy, sprzedawca powinien deklarować VAT opierając się na zasadach ogólnych, tj. z reguły w dniu wystawienia faktury. Stosując szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, może narazić się na powstanie zaległości podatkowej.

Niemniej wiele zależy od konkretnej sytuacji. Potencjalnie, w razie braku pisemnej umowy na dostawę opłat eksploatacyjnych, podatnik może twierdzić, że rozpoznawanie obowiązku podatkowego w terminie płatności wskazanym na fakturze jest uzasadnione, bo termin ten wynika z ustnych ustaleń stron.

Świadczenie eksploatacyjne może też składać się na jedną kompleksową usługę z usługą najmu, która powinna być rozliczona dla celów VAT w sposób właściwy dla świadczenia głównego (najmu).

[i]Autor jest doradcą podatkowym, konsultantem w MDDP Doradztwo Podatkowe[/i]