Od 1 stycznia 2011 r. [b]na niekorzyść zmieniły się przepisy dotyczące wnoszenia aportu w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.[/b]
Spółki nie mogą już stosować optymalizacji, polegającej np. na wnoszeniu znaku towarowego wytworzonego we własnym zakresie i amortyzowania go według wartości rynkowej.
[srodtytul]Możliwe spory[/srodtytul]
W art. 12 nowelizacji przewidziano jednak przepisy przejściowe dla tych firm, których rok nie pokrywa się z kalendarzowym. Zgodnie z [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2000/DU2000Nr%2054poz%20654.asp]ustawą o CIT[/link] podatnik może wybrać rok rozpoczynający się np. 1 września i kończący się 31 sierpnia.
Z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego wynika, że w jego trakcie nie można wprowadzać niekorzystnych zmian dla podatnika. Dzięki temu firmy mogą do końca swojego roku podatkowego stosować ustawę o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r.
– Nie ma wątpliwości, że spółka, której rok podatkowy trwa np. od 1 grudnia 2010 r. do 30 listopada 2011 r., może stosować stare przepisy do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego, czyli do 30 listopada. Problem dotyczy jednak tych firm, które przedłużyły pierwszy rok podatkowy np. od 1 grudnia 2010 r. do 31 grudnia 2011 r. Z interpretacji organów podatkowych oraz orzecznictwa wynika bowiem, że w takiej sytuacji należy od początku 2011 r. stosować nowe przepisy – mówi Rafał Ciołek, doradca podatkowy, dyrektor w Firmie Doradczej KPMG.
– Art. 12 jako przepis przejściowy został zredagowany niezbyt szczęśliwie. Kłopotów nie powinny mieć spółki, które przyjęły w statucie rok podatkowy inny od kalendarzowego. Jednakże fiskus inaczej może traktować firmy, które mają rok podatkowy zgodny z kalendarzowym, a jedynie przedłużyły pierwszy rok – mówi Józef Banach, partner w kancelarii InCorpore.
Dariusz Bednarski, partner zarządzający w departamencie doradztwa podatkowego Grant Thornton Frąckowiak, zgadza się, iż spółki w takiej sytuacji narażają się na problemy.
– To nie pierwsza nowelizacja ustawy o CIT zawierająca analogiczne do obecnych przepisy przejściowe. W poprzednich latach organy podatkowe zajmowały stanowisko, iż przedłużenie okresu stosowania przepisów obowiązujących w roku poprzednim nie dotyczy podmiotów, które wybrały rok podatkowy zgodny z kalendarzowym, jednak połączyły rok podatkowy rozpoczęty w drugiej połowie roku kalendarzowego z kolejnym. Kwestia ta ze względu na nieprecyzyjne sformułowanie przepisu przejściowego budzi wątpliwości, ale stanowisko organów podatkowych znajduje oparcie w literalnym brzmieniu przepisów – dodaje.
[srodtytul]Orzecznictwo TK[/srodtytul]
Z argumentami tymi nie zgadza się Marek Kolibski, partner w KNDP.
– Z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego wynika jednoznacznie, że niekorzystne dla podatników zmiany muszą być wprowadzane z co najmniej miesięcznym vacatio legis. Oznacza to, że spółki, których rok podatkowy trwa np. od 1 października 2010 r. do końca grudnia 2011 r., mogą stosować stare przepisy przez 15 miesięcy. W innym razie oznaczałoby to nie tylko brak vacatio legis, ale także zmianę przepisów na niekorzyść w trakcie roku podatkowego, co jest niezgodne z konstytucją. Nawet gdyby w ustawie nie było art. 12, to podatnicy mogliby wprost stosować zasady wynikające z orzecznictwa TK – mówi.
Dodaje, że art. 12 nowelizacji może dotyczyć wyłącznie podatników, którzy 31 grudnia 2010 r. nie kończą roku podatkowego, a ten rozpoczęty jest inny niż kalendarzowy. Wcześniejsze i późniejsze lata podatkowe są bez znaczenia.
Również Marta Ignasiak, doradca podatkowy z FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz, podkreśla znaczenie ugruntowanego orzecznictwa Trybunału, dotyczącego zgodności przepisów z zasadami demokratycznego państwa prawa.
– To zdaje się potwierdzać, że norma wyprowadzana z przepisu przejściowego powinna obejmować również podatników, których rok podatkowy jest równy z rokiem kalendarzowym, ale został przedłużony na mocy art. 8 ust. 2a ustawy o CIT. Podatnicy tacy powinni się jednak przygotować na długotrwałe spory z organami podatkowymi – powiedziała.
[ramka][b]Zobacz cały poradnik [link=http://www.rp.pl/temat/565105.html]Zmiany w PIT i CIT w 2011 r.[/link][/b][/ramka]
[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki
[mail=m.pogroszewska@rp.pl]m.pogroszewska@rp.pl[/mail][/i]