– Abonamenty medyczne będą korzystały ze zwolnienia z VAT tak jak dotychczas

– poinformowała rzeczniczka resortu Magdalena Kobos.

Dodała, że taką podjęto decyzję, a szczegółowe rozwiązania mają być znane w przyszłym tygodniu. MF nie planuje jednak wprowadzenia autopoprawki do projektu nowelizacji ustawy o VAT – Prawo o miarach. Obecnie pracuje nad nim Sejm.

Przypomnijmy, że prywatna opieka zdrowotna, którą firmy opłacają swoim pracownikom, jest obecnie wolna od VAT. Obawy dotyczące nałożenia na nie tej daniny pojawiły się w związku z projektem nowelizacji ustawy o VAT – Prawo o miarach, który ma wejść w życie 1 lutego. Gdyby tak się stało, przedsiębiorcy musieliby płacić 23 proc. podatku od wartości abonamentu zakupionego od zakładu opieki zdrowotnej i przekazanego bezpłatnie zatrudnionym. Dla wielu firm mogłoby to stać się nieopłacalne.

– To niewątpliwie oczekiwana i dobra deklaracja ministra finansów. Powinna uspokoić i firmy medyczne świadczące usługi na rzecz firm, i samych przedsiębiorców, ich pracowników oraz rodziny. Niemniej jednak pozostaje do rozstrzygnięcia kwestia techniczna, jak przeprowadzić proces legislacyjny, by osiągnąć zapowiedziany rezultat w sposób poprawny legislacyjnie i niebudzący wątpliwości interpretacyjnych – mówi Tomasz Grunwald, doradca podatkowy, partner w firmie doradczej KPMG.

– Moim zdaniem pożądana byłaby tu nowelizacja art. 30 poprzez dodanie punktu wprowadzającego ogólną możliwość przerzucania kosztu na beneficjenta usługi w wartości brutto, bez potrzeby uwzględniania obrotu w podstawie opodatkowania podatkiem VAT u przerzucającego. Byłoby to rozwiązanie uniwersalne, do zastosowania nie tylko w wypadku pakietów medycznych, ale także innych pozycji kosztowych. Ponadto w odniesieniu do darmowych pakietów medycznych należałoby odpowiednio zmodyfikować będący obecnie w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o VAT w zakresie art. 8, tak by i w tym wypadku zwolnienie z VAT mogło zostać zachowane – dodaje Grunwald.

Nie są to jednak jedyne kontrowersje związane z opodatkowaniem pakietów medycznych. W maju 2010 r. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, iż są one objęte podatkiem PIT. Uchwała NSA okazała się dużym problemem dla tych firm, które przez kilka lat nie pobierały od pracowników podatku dochodowego, zgodnie z wcześniejszymi interpretacjami organów podatkowych.

Na 24 stycznia planowana jest kolejna uchwała NSA w sprawie PIT od abonamentów medycznych.

 

Podatek VAT zagraża pakietom medycznym

Co z nieodpłatnym przekazaniem i refakturowaniem usług medycznych

Zobacz więcej:

» VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Usługi medyczne i dentystyczne

» VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Świadczenia dla pracowników

» VAT » Zwolnienia z VAT » Zwolnienia przedmiotowe z VAT

Zobacz poradnik

»

Podatki i księgi

»

Poradniki podatkowe

»

Zmiany w VAT w 2011 r.