[b]Stwierdził tak dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji nr IPPB2/415-920/10-2/AK z 29 grudnia 2010 r.[/b]
Z pytaniem zwróciła się firma, która prowadzi sprzedaż detaliczną paliw na terenie całego kraju. Zamierza wprowadzić program lojalnościowy dla swoich pracowników i członków ich najbliższych rodzin. Jego celem będzie zwiększenie sprzedaży na stacjach paliw. Może on objąć ok. 2 tys. osób, które zgłoszą chęć uczestnictwa.
Każdy pracownik i członek jego rodziny dostanie specjalną przypisaną do niego elektroniczną kartę rabatową, za pomocą której na wskazanej stacji będzie mógł zatankować paliwo po niższej cenie. Ilość tankowanego paliwa na daną kartę oraz wielkość rabatu będą monitorowane przez system komputerowy. Rabat zaś będzie odpowiadał preferencjom, jakie firma przyznaje swoim stałym klientom.
Spółka zaznacza, że nie będzie to ani karta płatnicza, ani kredytowa, ani też inny środek płatniczy. Pyta, [b]czy udzielone obniżki będą stanowiły przychód dla pracowników i ich rodzin i czy w związku z tym powinna pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych[/b].
Dyrektor IS zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, że [b]w tej sytuacji nie ma podatku. Dla pracowników otrzymane rabaty nie będą bowiem przychodem ze stosunku pracy podlegającym opodatkowaniu, a po stronie ich rodzin nie powstanie przychód z innych źródeł[/b].
Oznacza to, że spółka nie będzie musiała pobierać zaliczki na PIT od swoich pracowników. Nie musi też wystawiać informacji podatkowych dla ich małżonków i krewnych.
O tym, czy dane świadczenie jest przychodem ze stosunku pracy, decyduje to, czy może je otrzymać wyłącznie zatrudniony w firmie, czy także inna osoba, niezwiązana z pracodawcą. [b]Jeśli poza pracownikami w programie biorą udział inne osoby, to korzystanie z niego jest neutralne podatkowo dla wszystkich uczestników.[/b]
[ramka][b]Czytaj [link=http://www.rp.pl/temat/55976.html]więcej o opodatkowaniu świadczeń dla pracowników[/link][/b][/ramka]