Przedsiębiorca, który udzielił rabatu i chce obniżyć podatek, musi czekać na potwierdzenie odbioru faktury korygującej.
Tak wynika z polskich przepisów i tak twierdzą urzędy skarbowe. Mimo że stanowisko sądów w tej sprawie jest inne.
[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=380992]Nowelizacja ustawy o VAT (DzU nr 226, poz. 1476)[/link] wprowadza wprawdzie zmiany, niestety, nie zadowolą one przedsiębiorców.
– [b]Potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez kontrahenta nie trzeba będzie mieć wtedy, gdy w fakturze pierwotnej nie wykazano kwoty podatku[/b] – mówi Hanna Kozłowska, doradca podatkowy z Kancelarii Doradców i Audytorów. – [b]Jest to dla podatników niewielkie ułatwienie, gdyż dotyczy tylko transakcji wykazanych jako zwolnione z VAT lub ze stawką 0 proc. Jeśli sprzedaż była opodatkowana, nadal trzeba czekać z obniżeniem VAT aż do otrzymania zwrotki od kontrahenta. Problem jest więc nierozwiązany.[/b]
– Kwestię zgodności polskich przepisów o korektach faktur z dyrektywą ma rozstrzygnąć ETS – przypomina Maciej Grochulski, doradca podatkowy w kancelarii Paczuski, Taudul, Korszla, Grochulski. – Nie sądzę, aby minister finansów wcześniej zdecydował się na wprowadzenie ułatwień dla przedsiębiorców. Mimo że polskie regulacje są sprzeczne z dyrektywą, jeżeli chodzi o daleko idące skutki, jakie wiążą z posiadaniem potwierdzenia, a właściwie jego brakiem. Wprawdzie dyrektywa pozwala państwom członkowskim na określenie warunków, które musi spełnić firma zamierzająca obniżyć podstawę opodatkowania, ale wymogi, które są u nas, naruszają zasady neutralności i proporcjonalności VAT.
[b]Nowelizacja rozszerza też katalog wyłączeń z obowiązku posiadania potwierdzenia. Nie będzie go wymagało świadczenie usług z miejscem opodatkowania poza terytorium kraju. [/b]
– Nieumieszczenie tych czynności w katalogu nie powodowało większych problemów praktycznych dla przedsiębiorców, ale było ewidentnym niedopatrzeniem ustawodawcy – tłumaczy Hanna Kozłowska.
[ramka][b] Czytaj [link=http://www.rp.pl/temat/565095.html]więcej o zmianach w VAT w 2011 roku[/link][/b][/ramka]