Aktualizacja: 13.02.2019 05:30 Publikacja: 13.02.2019 05:30
Foto: Adobe Stock
W związku z wpłatą zaliczki za drugi miesiąc w wyższej kwocie, nie powstanie oczywiście obowiązek płatności odsetek – zaliczki za pierwszy miesiąc zostały bowiem ustalone w prawidłowej wysokości, a podatnikowi przysługiwało wówczas prawo do płatności zaliczek według obniżonej stawki CIT.
Foto: Rzeczpospolita
Zasady korzystania z obniżonej stawki podatku od 1 stycznia 2019 r. zostały istotnie zmienione. Przede wszystkim stawkę CIT obniżono z 15 proc. do 9 proc. Jednocześnie zmienił się zakres obowiązywania obniżonej stawki, która dotyczy wyłącznie dochodów uzyskanych ze źródła: inne przychody. A zatem nie obejmuje dochodów z zysków kapitałowych.
Czytaj też:
Pierwsze pomysły deregulacyjne zespołu Rafała Brzoski w większości rozczarowują ekspertów. Niektóre już zrealizowano, inne nie odnoszą się do prawa. Są jednak i dobre propozycje.
Przedsiębiorcy muszą zdecydować, jak się rozliczać z fiskusem. Forma opodatkowania wpływa też na wysokość składki zdrowotnej. Wybór jest trudny, każda opcja ma wady i zalety, trochę się też w 2025 r. zmieniło. Większość musi wybrać do 20 lutego.
Prowadząca własną działalność zawodniczka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na odpowiednią dietę, wsparcie psychologa oraz sportowe stroje. Skarbówka się na to zgadza. Wyrzuca natomiast z kosztów wydatki na ładny wygląd.
Już w najbliższą sobotę 15 lutego startuje akcja rocznych rozliczeń PIT. Dla przedsiębiorców w usłudze Twój e-PIT będą czekać częściowo uzupełnione formularze PIT-36, PIT-36L, PIT-28.
Przedsiębiorca może rozliczyć stratę z działalności z zeszłego roku już przy obliczaniu pierwszej miesięcznej bądź kwartalnej zaliczki na PIT. Nawet jeśli nie złożył jeszcze rocznego zeznania. Fiskus się na to zgadza.
Fundamenty rzetelnego raportowania zagadnień ESG zgodnie z ESRS oraz wskazanie na istotne zagadnienia praktyczne, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie procesu identyfikacji koniecznych ujawnień, zbierania danych i raportowania w firmie.
Na spółkach nieruchomościowych ciążą obowiązki wobec Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), m.in. składania informacji o swoich wspólnikach. Z kolei wspólnicy muszą przekazać Szefowi KAS informację o posiadanych udziałach w tych spółkach.
Połączenie odwrotne bez podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej nie będzie skutkowało powstaniem przychodu podatkowego na gruncie CIT.
Spółka komandytowa wypłacająca zysk wspólnikom – osobom fizycznym przekazuje kwoty pobranych zaliczek oraz zryczałtowanego podatku na rachunek urzędu skarbowego. Przesyła też do urzędu roczną deklarację PIT-8AR.
Zdaniem fiskusa przekazanie darowizn innym podmiotom niż beneficjentom ustalonym w statucie fundacji rodzinnej trzeba uznać za rozszerzenie listy faktycznych beneficjentów. Takie darowizny należy opodatkować 15-proc. stawką CIT.
W obliczu rosnącej liczby kontroli i zakwestionowanych przez organy podatkowe analiz porównawczych, konieczne jest zachowanie wysokich standardów jakościowych przy sporządzaniu analiz porównawczych, czyli tzw. benchmarków.
Spółka może ująć w kosztach uzyskania przychodów wydatki na fundowane współpracownikom szkolenia z obcych języków.
Podatnicy działający w ramach międzynarodowych grup kapitałowych często uwzględniają w ramach kalkulowanego wyniku podatkowego CIT korekty cen transferowych. Pojawia się więc pytanie, czy mogą to zrobić, a jeśli tak, to pod jakimi warunkami.
Koszty wynikające z błędów technicznych i ludzkich, które generują dodatkowe obciążenia finansowe, nie mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów – w przeciwieństwie do kosztów realizacji gwarancji najniższej ceny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas