Niedawna [b]uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie abonamentów medycznych (sygn. akt II FPS 1/10)[/b] sprawiła, że fiskus coraz energiczniej sprawdza, które świadczenia fundowane przez pracodawcę mogą być przychodem dla pracownika.
[b] Czytaj artykuł [link=http://www.rp.pl/artykul/56019,484490-Pakiety-medyczne-sa-opodatkowane.html]Firmy muszą pobierać PIT od pakietów medycznych[/link][/b]
NSA stwierdził, że wykupione przez firmę abonamenty medyczne stanowią dla pracowników nieodpłatne świadczenie w rozumieniu ustawy o PIT.
Pojawiły się interpretacje, że opodatkować można również sfinansowany przez pracodawcę udział w imprezie integracyjnej czy też możliwość korzystania z sali gimnastycznej, za której wynajem płaci pracodawca.
W takich przypadkach należy ustalić, czy wartość tych świadczeń można przyporządkować do konkretnego pracownika. Jeśli więc firma funduje zatrudnionym pakiet do klubu fitness, to jego wartość można tym osobom przypisać niezależnie od tego, czy rzeczywiście z niego korzystały.
Inaczej będzie jednak w sytuacji, gdy zakład pracy płaci za wynajem sali gimnastycznej, w której pracownicy mogą np. grać w piłkę. Nie można wówczas mówić o powstaniu przychodu do opodatkowania, gdyż w żaden sposób nie można przypisać go konkretnemu pracownikowi. Nie zmienia to faktu, że firmy, które nie opodatkowały w poprzednich latach fundowanych pracownikom pakietów medycznych, mogą być teraz w trudnej sytuacji.
Mamy sygnały, że organy podatkowe są w posiadaniu informacji, którzy pracodawcy oferowali takie świadczenie, i podejmują działania sprawdzające. Wiele firm obawia się, że w razie ewentualnej kontroli będą musiały dokonać żmudnej korekty.
Pewnym pocieszeniem jest fakt, że sprawa opodatkowania abonamentów medycznych nie została jeszcze ostatecznie przesądzona i 5 października 2010 r. skierowano ją do rozstrzygnięcia w drodze uchwały przez rozszerzony skład NSA.
[b] Czytaj artykuł [link=http://www.rp.pl/artykul/56019,545431-Bedzie-nowa-uchwala-o-pakietach-medycznych.html]Będzie nowa uchwała o pakietach medycznych[/link][/b]
Przedsiębiorcy mogą się jednak powołać również na korzystny [b]wyrok NSA z 16 września 2010 r. (sygn. I FSK 1989/08)[/b], który odwołuje się do pojęcia „przychód niedefiniowalny”. Będzie tak, gdy kwota wynagrodzenia za zakupienie pakietów medycznych została określona ryczałtowo, a wśród świadczeń znajdują się świadczenia zwolnione z PIT, np. z dziedziny medycyny pracy.
[ramka][b]Czytaj więcej:[/b]
[link=http://www.rp.pl/temat/55976.html]o opodatkowaniu świadczeń dla pracowników[/link]
[link=http://www.rp.pl/temat/56019.html]o opodatkowaniu pakietów medycznych[/link][/ramka]