Mogą być one istotne dla określenia, czy świadczenia przyznane uczącemu się pracownikowi korzystają ze zwolnienia podatkowego.

Przepisy nieobowiązującego już rozporządzenia z 12 października 1993 r. regulującego zasady kształcenia pracowników (wciąż jednak mającego zastosowanie do osób, które rozpoczęły naukę przed 16 lipca br.) mówiły o dwóch zakresach kształcenia: podnoszeniu wykształcenia ogólnego i podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, nie definiując ich wszakże.

Nowe, obowiązujące od piątku, przepisy kodeksu pracy (a w ślad za nimi również [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawa o PIT[/link]) mówią już tylko o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Co się pod tym kryje? Jak wynika z art. 103[sup]1[/sup] § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link], „podnoszenie kwalifikacji zawodowych oznacza zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą”.

Definicja ta wydaje się bardzo szeroka, niemniej zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (zamieszczonym na stronie internetowej resortu: [link=http://www.mpips.gov.pl/index.php?gid=1601]www.mpips.gov.pl/index.php?gid=1601[/link]) należy ją odczytywać łącznie z innymi regulacjami kodeksowymi. A to – jak można wywnioskować z ministerialnych wyjaśnień – narzuca już pewne ograniczenia.

Według stanowiska resortu: „Takie rozumienie podnoszenia kwalifikacji zawodowych współgra z innymi przepisami kodeksu pracy, zgodnie z którymi kwalifikacje zawodowe pracowników wymagane do wykonywania pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku są ustalane w przepisach wewnątrzzakładowych (np. w układzie zbiorowym pracy) lub w przepisach szczególnych. Przepisy te wskazują zatem, jakich kwalifikacji pracodawca może oczekiwać od pracowników przy wykonywaniu pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku (art. 102 k.p.).

Zatem [b]nowe przepisy kodeksu pracy dotyczą przede wszystkim podnoszenia kwalifikacji zawodowych w ramach pracy aktualnie wykonywanej przez pracownika, ale również będą mogły mieć zastosowanie w przypadku, gdy planowany jest awans pracownika lub też pracodawca zamierza zaproponować mu inne warunki pracy, np. pracę na innym stanowisku, ze względu na zmianę profilu działalności firmy”[/b].

[ramka][b]Czytaj więcej [link=http://www.rp.pl/temat/509653.html]o szkoleniach pracowniczych od 16 lipca 2010 r.[/link][/b][/ramka]