Przysporzenie majątkowe po stronie pracownika powstanie dopiero w momencie zbycia otrzymanych akcji i będzie przychodem z kapitałów pieniężnych.
Potwierdziła to [b]Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 2 marca 2010 r. (IPPB2/415-756/09-2/AS).[/b]
Spółka wdrożyła plan premiowania pracowników akcjami. Jego celem jest zachęta pracowników do działania w interesie akcjonariuszy przez umożliwienie im zakupu akcji spółki. Uczestnikami planu są pracownicy, których wkład uznany został za znaczący dla wyników i przyszłego rozwoju spółki.
Pracownikom przydzielane są opcje, które uprawniają ich do otrzymania akcji określonej serii. Emisja tych akcji odbyła się na podstawie uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Pracownicy mogą żądać od spółki bezpłatnego wydania danej liczby akcji po spełnieniu warunków określonych w planie.
Zdaniem spółki samo przyznanie pracownikowi opcji na akcje nie będzie skutkowało powstaniem przychodu ze stosunku pracy podlegającego [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=346580]PIT[/link]. Przysporzenie majątkowe po stronie pracownika powstanie bowiem dopiero w momencie ewentualnego zbycia uzyskanych akcji i będzie przychodem z kapitałów pieniężnych.
W związku z tym, w opinii spółki, nie będą na niej ciążyły obowiązki płatnika, gdyż dochody kapitałowe są opodatkowane w drodze samoopodatkowania. W konsekwencji, po zakończeniu roku podatkowego, w terminie do 30 kwietnia roku następnego, pracownik powinien w zeznaniu podatkowym wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia akcji. Będą one opodatkowane 19-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Organ podatkowy w pełni podzielił stanowisko spółki.
[i]Autorka jest konsultantką w Zespole Zarządzania Wiedzą Podatkową PricewaterhouseCoopers[/i]
[ramka][b]Komentuje Karol Kołowski, konsultant w Dziale Prawnopodatkowym PricewaterhouseCoopers (biuro w Warszawie):[/b]
Komentowana interpretacja ma znaczenie dla podatników, bowiem, jak pokazuje praktyka gospodarcza, programy motywacyjne dla pracowników, oparte na przyznaniu opcji na akcje, są coraz częściej stosowane.
Jest to już kolejna interpretacja władz skarbowych, potwierdzająca, że samo otrzymanie opcji na akcje nie powoduje powstania przychodu do opodatkowania u osoby fizycznej [b](tak też interpretacje: Izby Skarbowej w Poznaniu z 4 czerwca 2009 r., ILPB1/415-344/09-2/AG, i z 14 sierpnia 2009 r., ILPB1/415-604/09-2/TW).[/b]
Organ słusznie zgodził się ze stanowiskiem spółki, że przyznanie opcji na akcje daje wyłącznie potencjalną możliwość uzyskania korzyści majątkowej w przyszłości. W momencie otrzymania opcji na akcje nie jest bowiem wiadome, czy pracownik objęty planem motywacyjnym w ogóle obejmie akcje ani też jaka będzie ich wartość. W konsekwencji nie można w takim wypadku mówić o powstaniu przychodu dla pracownika w momencie otrzymania opcji na akcje.
Spółka trafnie wskazała, że otrzymane opcje na akcje nie są dla pracownika przychodem w rozumieniu art. 11 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9A9DED2C28407263C2C3A694028581CE?id=346580]ustawy o PIT[/link]. W szczególności ich otrzymanie nie powoduje powstania przychodu z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, bowiem opcje na akcje nie zostały wymienione w art. 3 pkt 1 lit. b [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=47E34F607846C478813813D6A26A0926?id=330458]ustawy o obrocie instrumentami finansowymi[/link].
Dopiero realizacja praw płynących z akcji prowadzić będzie do powstania przychodu do opodatkowania dla podatnika. Zgodnie bowiem z art. 24 ust. 11 ustawy o PIT dochód stanowiący nadwyżkę między wartością rynkową akcji objętych przez osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia a wydatkami poniesionymi na ich objęcie nie podlega opodatkowaniu w momencie objęcia tych akcji.
Oznacza to, że dopiero zbycie akcji bądź też potencjalna wypłata dywidendy będzie rodzić przychód z kapitałów pieniężnych, zgodnie z art. 17 ust. 6 lit. a ustawy o PIT. Uzyskany przez podatnika dochód z tych tytułów, jako dochód z kapitałów pieniężnych, będzie opodatkowany stawką 19 proc.
Na aprobatę zasługuje też stanowisko izby, że dochód ze zbycia akcji objętych w wykonaniu przyznanych opcji powinien opodatkować samodzielnie pracownik, który zbył te akcje, wykazując go w swoim rocznym zeznaniu podatkowym. Oznacza to, że spółka, która przyznała pracownikom opcje na akcje, nie występuje w tym zakresie w roli płatnika.[/ramka]