[b]W jakiej walucie i w jakim języku powinna być wystawiona faktura w sytuacji, gdy towar jest wytwarzany w Polsce dla zleceniodawcy zagranicznego, ale nie zostaje on wywieziony poza granice kraju?[/b]

Szczegółowe zasady wystawiania faktur VAT są określone w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=291169]rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 212, poz. 1337)[/link].

Z rozporządzenia tego nie wynika, by faktura nie mogla być wystawiona w walucie obcej. Jest tylko warunek, by [b]w złotych była wykazana kwota podatku VAT[/b] (bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności w fakturze - § 5 ust. 6 rozporządzenia.

Jeśli idzie natomiast o język, to obowiązek sporządzania dokumentów w języku polskim przewiduje [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=79664]ustawa z 7 października 1999 r. o języku polskim (Dz. U. nr 90, poz. 999, ze zm.)[/link], ale należy pamiętać, że zasadniczo dotyczy to tylko dokumentów w sprawach z zakresu prawa pracy i obrotu konsumenckiego (choć i tu ostatnia nowelizacja tej ustawy znacznie zliberalizowała przepisy - na ten temat więcej w artykule: "[link=http://www.rp.pl/artykul/335522.html]Język obcy w umowach możliwy[/link]").

Wprawdzie jest wyjątek, że dokumenty należy wystawiać w języku polskim również w obrocie bez udziału konsumentów, ale obowiązku tego muszą przestrzegać tylko: organy państwa, organy jednostek samorządu terytorialnego i podległe im instytucje w zakresie, w jakim wykonują zadania publiczne, terenowe organy administracji publicznej, instytucje powołane do realizacji określonych zadań publicznych, a także organy, instytucje i urzędy podległe organom państwa i terenowym organom administracji publicznej, (powołane w celu realizacji zadań tych organów), a także organy państwowych osób prawnych w zakresie, w jakim wykonują zadania publiczne. Dokumenty w języku polskim muszą także wystawiać organy samorządu innego niż samorząd terytorialny oraz organy organizacji społecznych, zawodowych, spółdzielczych i innych podmiotów wykonujących zadania publiczne (art. 4 ww. ustawy).

[b]Jeżeli zatem czytelnik nie jest przedstawicielem żadnego z wyżej wymienionych podmiotów, to nie musi wystawiać zagranicznemu kontrahentowi faktury w języku polskim.[/b]

Powinien jednak pamiętać, że na żądanie organów kontroli lub biegłego rewidenta, będzie miał obowiązek zapewnić wiarygodne tłumaczenie dokumentu na polski (art. 21 ust. 5 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=32258C128A718CA4D2EA802D3836C87B?id=166037]ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości, Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694,ze zm.)[/link], o ile stosuje się do niego tę ustawę.

[i]Polecamy także zapoznanie się z serwisem [link=http://www.rp.pl/temat/56139.html]rp.pl » Dobra Firma » Podatki » VAT i akcyza » VAT » Faktury VAT[/link][/i]