[b]Nie.[/b] Nie przysługują im też żadne inne koszty.
Prawa autorskie, podobnie jak inne prawa majątkowe, podlegają dziedziczeniu. Tym samym honoraria autorskie wypłacane faktycznemu twórcy jak i jego spadkobiercom mają taki sam status, co nie oznacza, że są tak samo opodatkowane.
Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50 proc. uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, w części finansowanej przez podatnika, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.
Skoro ustawodawca posłużył się zwrotem „z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich”, oznacza to, że osoba niebędąca twórcą, na którą przeniesione zostały te prawa, nie może korzystać z 50-proc. zryczałtowanych kosztów. Jednocześnie przepisy nie przewidują innej stawki kosztów, co powoduje, że [b]spadkobiercy praw autorskich płacą podatek od przychodu z tych praw, a nie dochodu[/b].
[i]Autor współpracuje z Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska[/i]