Ministerstwo Finansów zamierza doprecyzować przepisy ustawy o podatku akcyzowym w tej kwestii. Do uzgodnień międzyresortowych trafił już najnowszy projekt nowelizacji ustawy, który m.in. ma wprowadzić taką zmianę do obowiązujących przepisów. Chodzi o proponowane wprowadzenie do zwolnień (tj. art. 30 ust. 9) rozróżnienia dwóch przypadków, kiedy będzie miało zastosowanie zwolnienie od podatku na alkohol etylowy całkowicie skażony. I tak, w myśl propozycji resortu, [b]ze zwolnienia będzie korzystać alkohol importowany albo nabywany wspólnotowo, gdy jest skażony przy użyciu skażalników dopuszczonych przez inne (obojętnie które) państwo członkowskie UE, oraz alkohol etylowy produkowany w kraju, gdy będzie on skażony przy użyciu skażalników dopuszczonych przez Polskę.[/b] Alkohol ten ma być skażony środkami dopuszczonymi przez rozporządzenie Komisji (WE) nr 3199/93 z 22 listopada 1993 r. w sprawie wzajemnego uznawania procedur całkowitego skażania alkoholu etylowego.
To istotna zmiana, ponieważ się zdarzało, że organ podatkowy odmawiał prawa do stosowania zwolnienia dla alkoholu całkowicie skażonego w innym kraju Wspólnoty i innymi, niż to przewiduje nasze prawo, skażalnikami.
Teraz ministerstwo przeanalizowało jednak, jak twierdzi w uzasadnieniu do projektu, to obligatoryjne zwolnienie wynikające z art. 27 [b]dyrektywy Rady 92/83/EWG[/b] oraz [b]rozporządzenia 3199/93[/b], i doszło m.in. do wniosku, że państwo członkowskie ma obowiązek zwalniać z podatku akcyzowego alkohol skażany zgodnie z wymogami jakiegokolwiek państwa członkowskiego, pod warunkiem że skażalniki są notyfikowane i zaakceptowane zgodnie z procedurą wspólnotową. Co więcej, regulacja wspólnotowa ma na celu doprowadzenie do zwolnienia z akcyzy na rynku wewnętrznym alkoholu denaturowanego w krajach członkowskich, jeżeli alkohol ten został skażony w państwie członkowskim zgodnie z przekazaną Komisji przez to państwo informacją o środkach stosowanych na jego terytorium do denaturacji alkoholu, a sposób jego skażania został zaakceptowany przez Komisję i państwa członkowskie.
Projekt nowelizacji ma, z pewnymi wyjątkami, zacząć obowiązywać od 1 kwietnia 2010 r.