[b]Chcemy rozpocząć wystawianie faktur VAT w walutach obcych dla klientów, których siedziba mieści się w Polsce. Mamy pewne wątpliwości związane z przeliczaniem kwot określonych w walutach obcych (euro i dolary) na złote. Po jakim kursie powinny być przeliczane faktury korygujące wystawiane w tych walutach?

Spółka nie ma możliwości ustalenia w systemie operacyjnym dwóch metod przeliczania waluty obcej na złote, tzn. przeliczania po kursie historycznym bądź po kursie NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury korygującej. Chcemy przyjąć jeden kurs przeliczania kwot w walucie obcej na złote, tzn. kurs średni z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury korygującej. Czy jest to poprawne w świetle przepisów o VAT?[/b]

[b]Nie.[/b] Spółka nie może przeliczać faktur korygujących według aktualnego kursu (np. kursu średniego waluty obcej z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury korygującej). Powinna przyjąć kurs historyczny (zastosowany przy wystawianiu korygowanej faktury pierwotnej).

Jeśli faktury wystawiane są w walutach obcych, to również faktury korygujące do tych faktur powinny być wystawione w walutach obcych. Przy przeliczaniu takich faktur należy stosować ten sam kurs co przy wystawianiu korygowanej faktury pierwotnej (zob. np. [b]postanowienie Opolskiego Urzędu Skarbowego z 9 stycznia 2006 r., PP/443-162-1-GK/05/06, interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 26 lutego 2008 r., IBPP2/443-307/07/BWo/KAN-2401/11/07)[/b].

Jest to uzasadnione przede wszystkim charakterem faktur korygujących (nie są one samodzielnym dokumentem, lecz jedynie dokumentem korygującym treść faktur pierwotnych). Przyjęcie odmiennego stanowiska powodowałoby występowanie swoistych różnic kursowych, których powstawania przepisy o VAT nie przewidują. Byłby to problem zwłaszcza w przypadku faktur korygujących „zerujących” (wystawianych np. w razie zwrotu towarów), bowiem stosowanie różnych kursów dla faktur pierwotnych i korygujących powodowałoby, że „wyzerowanie” transakcji byłoby niemożliwe.

[i]

Autor jest współpracownikiem Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska[/i]