Zgodnie z obowiązującymi przepisami faktury korygujące wystawia się m.in. w razie udzielenia rabatu albo zwrotu towaru. W takim przypadku po stronie sprzedawcy zmniejszeniu ulega podstawa opodatkowania, a w konsekwencji kwota podatku należnego.

W związku z dokonaną korektą faktury VAT sprzedawca uprawniony jest do korekty wykazanego w złożonej deklaracji VAT podatku należnego. Obowiązujące przepisy ustawy o VAT stanowią, że wspomniana korekta może być dokonana w deklaracji VAT za okres rozliczeniowy, w którym sprzedawca otrzymał potwierdzenie odbioru faktury korygującej.

[b]W konsekwencji przepisy ustawy o VAT wyłączają możliwość dokonania korekty wykazanego podatku należnego bez potwierdzenia odbioru faktury korygującej.[/b]

[srodtytul]Dowolna forma[/srodtytul]

Obowiązujące przepisy nie określają, w jaki sposób powinno być dokonane potwierdzenie odbioru faktury korygującej. W konsekwencji potwierdzenie to może mieć dowolną formę, która pozwoli na jednoznaczne stwierdzenie, że nabywca dokonał odbioru faktury korygującej. Stanowisko takie znajduje również potwierdzenie w opiniach organów podatkowych ([b]przykładowo interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 12 maja 2008 r., ILPP2/443-154/08-2/MR[/b]).

W praktyce obrotu podatnicy stosują następujące metody:

- potwierdzenie odbioru faktury korygującej dokonane własnoręcznie przez nabywcę na kopii faktury korygującej,

- wysłanie faktury korygującej wraz z kopią i zwrotne odesłanie podpisanej kopii tej faktury,

- złożenie przez nabywcę oświadczenia potwierdzającego odbiór określonej faktury korygującej,

- wysyłka faktury korygującej pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, przy czym z tego potwierdzenia wynikać powinno, jaka była zawartość przesyłki (na potwierdzeniu odbioru należy wpisać, co znajduje się w tej przesyłce).

[srodtytul]Dokumenty elektroniczne[/srodtytul]

Zgodnie z przepisami[b] rozporządzenia ministra finansów z 14 lipca 2005 r.[/b], przy spełnieniu określonych warunków faktury VAT mogą być wystawiane oraz przesyłane i przechowywane w formie elektronicznej. Rozporządzenie to nie określa szczególnych wymogów dotyczących potwierdzenia odbioru faktury korygującej. W konsekwencji należy uznać, że potwierdzeniem takim może być przykładowo automatyczny komunikat wysłany przez system informatyczny odbiorcy faktury elektronicznej w momencie jej zarejestrowania, generowany z systemu EDI ([b]interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 13 maja 2008 r., ITPP3/443-30A/08/AO[/b]).

Również wygenerowane przez pocztę elektroniczną potwierdzenie odbioru faktury będzie wystarczającym potwierdzeniem odbioru faktury korygującej przez nabywcę, przy czym potwierdzenia te winny być przechowywane w formie elektronicznej na serwerze sprzedawcy ([b]interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4 listopada 2009 r., IBPP2/443-1020/08/LŻ[/b]).Wydaje się, że wdrożenie informatycznego systemu wystawiania i przesyłania faktur powinno ułatwić sprzedawcy uzyskanie potwierdzania odbioru faktur korygujących.

[srodtytul]Korekta po europejsku[/srodtytul]

Przepisy dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości określają jedną z podstawowych zasad VAT, jaką jest zasada neutralności.

Z dyrektywy wynika, że VAT powinien być „dokładnie proporcjonalny” do faktycznej ceny towarów i usług oraz neutralny dla podatników. Natomiast podstawę opodatkowania VAT stanowi wynagrodzenie należne z tytułu konkretnej dostawy czy świadczenia usługi. W przypadku zaś zmiany warunków umowy, powodującej zmianę ceny, podstawa opodatkowania jest stosownie obniżana. Wynika to z faktu, że system VAT zmierza do obciążenia podatkiem jedynie ostatecznego konsumenta. Stąd też podstawa opodatkowania VAT nie może być wyższa od wynagrodzenia rzeczywiście zapłaconego przez konsumenta.

W celu zapewnienia realizacji zasady neutralności, przy ustalaniu podstawy opodatkowania dla potrzeb VAT należy uwzględnić dokonaną przez sprzedawcę korektę ceny. W przeciwnym razie administracja podatkowa pobierałaby z tytułu VAT kwotę wyższą od rzeczywiście zapłaconej przez ostatecznego konsumenta, i to kosztem podatnika. W orzecznictwie ETS uznaje się prawo do obniżenia obrotu o kwoty udzielonych rabatów także wtedy, gdy nie jest możliwe wystawienie faktury korygującej[b] (wyrok z 24 października 1996 r., C-317/94).[/b]

Jak z tego wynika, [b]dyrektywa nie przewiduje warunku posiadania przez podatnika potwierdzenia doręczenia faktury korygującej jego kontrahentowi, w celu skorzystania z prawa do obniżenia podatku należnego o wartość tego podatku wynikającą z faktury korygującej. Wprowadzenie przez ustawodawcę takiego ograniczenia narusza zasadę neutralności VAT oraz zasadę proporcjonalności środków podejmowanych w celu zwalczania, unikania bądź uchylania się od opodatkowania[/b]. W konsekwencji naruszenie przez podatnika obowiązków formalnych nie może stanowić jedynej podstawy do wprowadzenia ograniczeń naruszających zasadę neutralności VAT [b](wyrok WSA w Warszawie z 19 września 2008 r., III SA/Wa 1587/08). [/b]

[ramka][b]Uwaga [/b]

W przypadku sprzeczności przepisów krajowych z uregulowaniami unijnymi (dyrektywą) podatnik może powołać się bezpośrednio na przepisy unijne (zasada bezpośredniego stosowania przepisów dyrektywy). Stanowisko takie znajduje potwierdzenie w orzecznictwie ETS oraz polskich sadów administracyjnych.[/ramka]

[i]Autor jest radcą prawnym w kancelarii Lovells[/i]