Aby jednak móc odliczyć VAT od zakupów, przedsiębiorca powinien zarejestrować się jako podatnik VAT czynny. [b]Wynika tak z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 31 marca 2009 r. (IPPP1-443-132/09-4/MP).[/b]

Z pytaniem zwrócił się podatnik, który złożył zgłoszenie rejestracyjne VAT-R we właściwym urzędzie skarbowym i 1 maja otrzymał potwierdzenie zarejestrowania. Prowadzi działalność gospodarczą polegającą na oferowaniu noclegów turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania w należącym do niego budynku mieszkalnym. Budynek wykorzystuje tylko do tej działalności (jest ona objęta VAT). Budowę rozpoczął przed uruchomieniem działalności gospodarczej i przed uzyskaniem statusu czynnego podatnika VAT. Przed tą datą zrobił zakupy związane z inwestycją, udokumentowane fakturami VAT. Zastanawiał się, czy może obniżyć podatek należny o naliczony.

[srodtytul]Jest możliwość...[/srodtytul]

Izba stwierdziła, że podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych na jego rzecz i otrzymanych przed dokonaniem rejestracji dla celów VAT, związanych z przyszłą działalnością opodatkowaną. Dodała jednak, że w celu zrealizowania nabytego prawa do odliczenia konieczne jest złożenie deklaracji dla potrzeb VAT za okresy rozliczeniowe, w których podatnik otrzymywał faktury dokumentujące zakupy towarów i usług związanych z budową budynku mieszkalnego (po uprzednim skorygowaniu zgłoszenia VAT-R), dokonując odliczeń zgodnie z przepisami ustawy o VAT.

Podstawowe uprawnienia podatnika dotyczące obniżenia podatku należnego o naliczony zawarte zostały w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Przepis ten mówi, że [b]podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.[/b]

[srodtytul]... ale trzeba spełnić warunki[/srodtytul]

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku nie stosuje się jednak do przedsiębiorców, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. Zgłoszenie rejestracyjne podatnik powinien złożyć naczelnikowi urzędu przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu. Naczelnik potwierdza zarejestrowanie podatnika. Rejestracja następuje zatem w momencie zgłoszenia rejestracyjnego, tj. złożenia w urzędzie skarbowym druku VAT-R. Z tym momentem przedsiębiorca uzyskuje formalnie status podatnika VAT i od tego dnia przysługuje mu prawo do wystawiania faktur, jak również odliczania podatku naliczonego od zakupów.

Z ustawy o VAT nie wynika, aby do nabycia uprawnienia do obniżenia podatku należnego o naliczony konieczne było posiadanie statusu podatnika VAT czynnego w momencie otrzymania faktury zakupu. „Podatnik nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury, lecz aby uprawnienie to zrealizować, musi posiadać status podatnika VAT czynnego. Prawo to podatnik może zrealizować dopiero w dniu złożenia rozliczenia (deklaracji) dla podatku od towarów i usług w obowiązującym do jej złożenia terminie” – czytamy w interpretacji.

Ustawa o VAT nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia VAT od zakupów poczynionych przed rejestracją, o ile kupione towary i usługi będą wykorzystywane do bieżącej lub przyszłej działalności opodatkowanej (oraz ewentualnie spełniać inne warunki określone w ustawie o VAT). Niemniej ustawodawca narzucił podatnikom, chcącym odliczać VAT od poczynionych nabyć, obowiązek rejestracji jako podatnik VAT czynny.