Niestety, zarówno korzystanie z możliwości rozłożenia na raty podatku, jak i odroczenie terminu jego zapłaty ma swoje ujemne strony, o których podatnicy zazwyczaj nie myślą.

Chodzi o opłatę prolongacyjną, którą w takich sytuacjach należy uiścić. To swoisty koszt „kredytu”, jaki zaciągamy u Skarbu Państwa.

Zgodnie bowiem z art. 57 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2B3D6ACA5B159E990F359640F4481107?id=176376]ordynacji podatkowej[/link] w decyzji wydanej na podstawie jej art. 67a § 1 pkt 1 lub 2, dotyczącej podatków stanowiących dochód budżetu państwa, organ podatkowy ustala opłatę prolongacyjną od kwoty podatku lub zaległości podatkowej.

Tak więc z koniecznością wniesienia opłaty prolongacyjnej muszą się liczyć osoby fizyczne (i firmy), które płacą podatki dochodowe, oraz ci, którzy są podatnikami podatku od towarów i usług (VAT) bądź podatku akcyzowego. Te podatki stanowią bowiem dochód budżetu państwa.

[b]Kalkulując zatem wysokość ewentualnych rat w domowym budżecie, warto zawczasu uwzględnić w nich również opłatę prolongacyjną, która musi być płacona razem z ratą podatku[/b].

Art. 57 § 4 ordynacji wymaga wnoszenia opłaty w terminach płatności. Mianowicie w dniu, w którym zgodnie z decyzją fiskusa powinna nastąpić zapłata odroczonego podatku lub zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę albo poszczególnych rat, na które został rozłożony podatek lub zaległość, wraz z odsetkami za zwłokę.

[b]Stawka tej opłaty[/b] – w myśl art. 57 § 2 ordynacji – [b]wynosi 50 proc. stawki odsetek za zwłokę.[/b] Nie trudno więc wyliczyć, że skoro obecnie odsetki za zwłokę sięgają 10,5 proc. w skali roku, to opłata prolongacyjna wynosi 5,25 proc. w skali roku.

Niestety, opłata prolongacyjna w wysokości określonej przez urząd skarbowy nie jest opłacana jednorazowo od kwoty rozłożonego na raty czy odroczonego podatku. [b]Przepisy wymagają bowiem regulowania tej opłaty wraz z każdą ratą uiszczanego podatku.[/b] Podobna zasada obowiązuje także w wypadku zaległości podatkowych, których zapłata również może zostać odroczona w czasie lub rozłożona na raty.

[b]Zdarza się jednak, że opłata prolongacyjna nie jest naliczana ani od podatku, ani od zaległości podatkowej. Chodzi o te sytuacje, w których przyczyną wydania decyzji była klęska żywiołowa lub wypadek losowy dotykający podatnika występującego z takim wnioskiem[/b].