Towarzyszyć temu powinno, co do zasady, dokonanie stosownych zapisów w prowadzonej przez podatników ewidencji VAT (np. w rejestrze otrzymanych faktur korygujących).
Z punktu widzenia rozliczania przez nabywców faktury korygujące podzielić można na trzy grupy:
- obniżające podstawę opodatkowania i/lub kwotę podatku,
- podwyższające podstawę opodatkowania i/lub kwotę podatku,
- takie, które nie podwyższają ani nie obniżają kwoty podatku.
[srodtytul]Niższa lub wyższa podstawa[/srodtytul]
W razie otrzymania faktury korygującej obniżającej podstawę opodatkowania i/lub kwotę podatku nabywca jest obowiązany (niezależnie od przyczyny, z jakiej kwota podatku została podwyższona) do zmniejszenia wartości netto i/lub kwoty podatku naliczonego.
Do obniżenia takiego nabywca jest obowiązany w deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D za miesiąc/kwartał, w którym otrzymał fakturę korygującą, z zastrzeżeniem, że jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia (art. 86 ust. 10a zdanie drugie ustawy o VAT).
[ramka][b]Uwaga [/b]
Niektóre z otrzymanych faktur korygujących nie muszą być w żaden sposób rozliczane w deklaracjach VAT składanych przez nabywców. Do grupy tej należą faktury korygujące popełnione na fakturach pierwotnych błędy, które nie wpłynęły na sposób rozliczenia tych faktur (np. pomyłki w oznaczeniu sprzedawcy czy nabywcy, pomyłki w nazwach towarów i usług itp.).[/ramka]
W razie otrzymania faktury korygującej podwyższającej podstawę opodatkowania i/lub kwotę podatku nabywca jest uprawniony (nie ma takiego obowiązku) do podwyższenia wartości netto i/lub kwoty podatku naliczonego (zakładając, że z faktury pierwotnej przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego).
Obecnie obowiązujące przepisy nie wskazują wprost, kiedy takie podwyższenie może być dokonane. Uznać należy, że odpowiednie zastosowanie ma w takich przypadkach art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, a więc nabywca jest uprawniony do podwyższenia kwoty podatku naliczonego w deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D za miesiąc/kwartał, w którym otrzymał fakturę korygującą.
[srodtytul]Gdy dostaniemy duplikat[/srodtytul]
Może się zdarzyć, że oryginał faktury korygującej wystawionej przez sprzedawcę zostanie zagubiony lub ulegnie zniszczeniu. W przypadkach takich[b] sprzedawca jest obowiązany – na wniosek nabywcy – do wystawienia duplikatu faktury korygującej.[/b]
Pojawia się w związku z tym pytanie, jak nabywcy powinni rozliczać takie duplikaty. Możliwe są dwa scenariusze (co potwierdza postanowienie [b]Urzędu Skarbowego w Kołobrzegu z 19 września 2006 r., UP-II-3-443-30/06/200/B[/b]).
Pierwszy z tych scenariuszy ma zastosowanie, jeżeli oryginał faktury korygującej dotarł do nabywcy (czyli został zagubiony lub uległ zniszczeniu po otrzymaniu przez nabywcę). W takim przypadku otrzymanie duplikatu nie wiąże się z powstaniem obowiązku zmniejszenia wartości netto i/lub kwoty podatku naliczonego (w przypadku faktur korygujących obniżających podstawę opodatkowania i/lub kwotę podatku) lub prawa do podwyższenia wartości netto i/lub kwoty podatku naliczonego (w przypadku faktur korygujących podwyższających podstawę opodatkowania i/lub kwotę podatku). Obowiązek ten lub uprawnienie powstały bowiem w momencie otrzymania oryginału faktury korygującej (a w konsekwencji, jeśli podatnik dotychczas nie obniżył/podwyższył wartości netto i/lub kwoty podatku naliczonego, powinien/może to uczynić w drodze korekty deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D za okres rozliczeniowy otrzymania oryginału faktury korygującej).
Drugi ze scenariuszy ma miejsce, jeśli oryginał faktury korygującej nie dotarł nigdy do nabywcy (czyli został zagubiony). Wówczas otrzymanie duplikatu faktury korygującej wywołuje takie same skutki jak otrzymanie oryginału faktury korygującej, czyli skutkuje, odpowiednio, powstaniem obowiązku zmniejszenia wartości netto i/lub kwoty podatku naliczonego (w przypadku duplikatów faktur korygujących obniżających podstawę opodatkowania i/lub kwotę podatku) lub prawa do podwyższenia wartości netto i/lub kwoty podatku naliczonego (w przypadku duplikatów faktur korygujących podwyższających podstawę opodatkowania i/lub kwotę podatku) w ramach deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D za okres rozliczeniowy otrzymania duplikatu faktury korygującej.
[i]Autor jest doradcą podatkowym[/i]