[b]Czy po zmianach w ustawie o VAT mogę skorzystać z ulgi na złe długi, jeżeli kontrahent postawiony jest w stan upadłości, a sąd wyznaczył sędziego komisarza i syndyka do likwidacji majątku? Wierzytelności zasądzone prawomocnym wyrokiem zgłoszone do syndyka znalazły się w III i IV grupie na liście wierzytelności, co raczej nie daje szans na ich odzyskanie.[/b]
Wszystko zależy od tego, czy spełnione są warunki określone w art. 89a ustawy o VAT. Przepisy wskazują, że do skorzystania z ulgi konieczne jest, aby:
- nieściągalność wierzytelności była uprawdopodobniona (co na gruncie VAT oznacza, że upłynęło więcej niż 180 dni od terminu płatności wynikającego z umowy lub faktury),
- nie minęło więcej niż dwa lata od końca roku, w którym faktura została wystawiona,
- dostawa towaru lub świadczenie usług zostało dokonane na rzecz podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,
- na dzień korekty wierzyciel i dłużnik byli podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,
- wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji (obrót opodatkowany i podatek należny) i nie zostały zbyte,
- wierzyciel zawiadomił dłużnika o zamiarze korekty, a dłużnik w ciągu 14 dni od otrzymania zawiadomienia nie uregulował należności.
Należy zatem sprawdzić (zakładając, że pozostałe warunki są spełnione), czy firma dłużnik była w trakcie postępowania upadłościowego już w momencie dostawy, czy też postępowanie to rozpoczęło się później.
Jeśli na moment transakcji (sprzedaży towarów/wyświadczenia usługi) postępowanie już trwało, nie można skorzystać z ulgi na złe długi. Wyklucza to wprost art. 89a ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT.
Natomiast wtedy, gdy postępowanie upadłościowe zostało wszczęte po dostawie towarów (wykonaniu usługi), firma ma prawo do korekty podatku należnego. Przepisy wymagają jedynie, aby na chwilę korekty wierzyciel i dłużnik byli podatnikami VAT czynnymi, nie odnosząc się do stanu upadłości. Gwarantuje to, że jeśli wierzyciel obniży podatek należny, po drugiej stronie dłużnik zmniejszy o tę samą kwotę podatek naliczony. Tak więc w tej sytuacji korekta będzie możliwa.
[i]Dorota Pokrop, doradca podatkowy, menedżer w Zespole VAT Ernst & Young[/i]