Przedstawiamy dwa najważniejsze, oba z 28 listopada 2008 r. (DzU nr 212, [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=291166]poz. 1336[/link] i [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=291169]1337[/link]). Zostały wprowadzone w związku z nowelizacją ustawy o VAT i weszły w życie 1 grudnia br. Jest w nich sporo zmian w stosunku do dotychczasowych rozporządzeń, choć nierewolucyjnych. Niektóre z nich powinny uprościć życie przedsiębiorcom (np. ograniczenie elementów faktury), ale są też takie, które będą powodować w praktyce wątpliwości.
[srodtytul]Nie ma zwolnienia dla wkładów... [/srodtytul]
Przykładem kontrowersyjnej zmiany jest skreślenie z listy czynności zwolnionych aportu (do końca marca 2009 r. podatnicy mogą opcjonalnie skorzystać z tego zwolnienia). Otwarta jest bowiem kwestia, czy aport należy uznać za czynność odpłatną, czy nie, a co za tym idzie, czy trzeba naliczyć z jej tytułu VAT należny. Wydaje się, że prawidłowym rozwiązaniem jest uznanie, że aport jest czynnością odpłatną. Poważne zastrzeżenia budzi jednak określenie podstawy opodatkowania. Właściwe wydaje się zastosowanie wartości nominalnej otrzymanych udziałów/akcji. Można jednak też argumentować, że podstawą opodatkowania powinna być wartość rynkowa otrzymanych udziałów/akcji lub ewentualnie wartość rynkowa przedmiotu aportu.
W kontekście aportów trzeba też pamiętać, że od 1 grudnia ustawy o VAT nie stosuje się do zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
[srodtytul]...i dla pośrednictwa [/srodtytul]
Zrezygnowano także ze specjalnego zwolnienia dla podatników wykonujących na niewielką skalę czynności pośrednictwa i agencyjne (będzie obowiązywać tylko do końca 2008 r.). Będą mogli jednak korzystać z ogólnego zwolnienia, o którym mówi art. 113 ustawy o VAT (dotyczy podatników, których obroty nie przekraczają 50 000 zł rocznie).
[srodtytul]Mniej na fakturze [/srodtytul]
Na fakturach nie trzeba będzie już wpisywać kwoty brutto wyrażonej słownie, a także wartości sprzedaży brutto z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku, zwolnionych lub niepodlegających opodatkowaniu. Data sprzedaży będzie konieczna tylko wtedy, gdy jest inna niż data wystawienia faktury.
Na fakturach nie musimy już podawać symbolu PKWiU (albo odpowiedniego przepisu), jeśli towar lub usługa jest obciążona niższą stawką VAT. Wymóg ten pozostał przy sprzedaży zwolnionej. Jednocześnie wprowadzona została możliwość odwołania się do przepisów dyrektywy 112/2006/WE, które są podstawą zwolnienia.
Ponadto przeniesiono do ustawy i przy okazji zmieniono (np. pominięto przypadek, gdy korekta podwyższa cenę) zasady rozliczania faktur korygujących.
[srodtytul]Gdy wystawia ją nabywca[/srodtytul]
Nowe przepisy wprowadzają możliwość jednoczesnego samofakturowania oraz fakturowania tradycyjnego w relacjach z jednym kontrahentem. Dlatego w umowach o samofakturowanie konieczne będzie określenie towarów lub usług, w odniesieniu do których będzie stosowane.
Zniesiono wymóg informowania o zawarciu umowy o samofakturowanie urzędu skarbowego właściwego dla dostawcy. Teraz konieczne będzie jedynie poinformowanie naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla nabywcy (termin na dopełnienie tej formalności został wydłużony z 10 do 14 dni od zawarcia umowy).
Przedłużono także do dwóch lat maksymalny okres, na jaki może być zawarta umowa o samofakturowanie (wcześniej był to rok).
Dodatkowo nowe przepisy określają zasady elektronicznego samofakturowania.
[srodtytul]Można elektronicznie[/srodtytul]
Nowością jest wprowadzenie w poszczególnych przepisach odniesień do faktur elektronicznych. W związku z tym nie ma już wątpliwości, że regulacje dotyczące poszczególnych elementów oraz zasad wystawiania faktur stosuje się również do faktur w formie elektronicznej (z wyjątkiem umieszczania na nich oznaczenia oryginał/kopia).
[srodtytul]Wybór przy zaliczkach [/srodtytul]
Przedsiębiorcy będą mogli fakultatywnie dokumentować fakturami zaliczki otrzymywane przy wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów (WDT). Dotychczas mieli taki obowiązek, co mogło powodować problemy z zastosowaniem stawki 0 proc. VAT, np. w razie braku wymaganej dokumentacji.
Jeżeli sprzedawca wystawi fakturę, będzie musiał wykazać VAT z tytułu WDT. W przeciwnym razie obowiązek podatkowy powstanie na zasadach ogólnych (tj. z chwilą wystawienia faktury dokumentującej dostawę lub w miesiącu następującym po dostawie w razie jej niewystawienia).
[srodtytul]0 proc. dla transportu [/srodtytul]
Do czynności opodatkowanych 0-proc. stawką VAT zaliczona została wewnątrzwspólnotowa usługa transportu towarów, jeśli jest częścią usługi transportu międzynarodowego. Zmiana ta eliminuje sytuacje, w których transakcje identyczne gospodarczo (będące częścią transportu międzynarodowego) były opodatkowane różnymi stawkami VAT, w zależności od tego, czy były realizowane w całości w Polsce, czy też rozpoczynały się w Polsce i kończyły na terytorium innego państwa UE.
[i]Krzysztof Wilk – menedżer
Leszek Wiśniewski – menedżer
Tomasz Siek – menedżer
Norbert Wasilewski – starszy konsultant
Rafał Zajączkowski – starszy konsultant
Anna Buchnowska – konsultant w firmie doradczej Deloitte[/i]