Tak orzekł [b]WSA w Olsztynie w wyroku z 2 października 2008 r. (I SA/Ol 290/08)[/b].
Nadleśnictwo zawarło w 2005 r. umowę z przedsiębiorstwem o czasowe udostępnienie gruntu. Składając zeznanie podatkowe, nie uwzględniło części gruntu objętej umową, nie zapłaciło też za nią podatku od nieruchomości. Zdaniem fiskusa takie działanie było nieprawidłowe. Nadleśnictwo złożyło korektę zeznania i zapłaciło podatek. Następnie zwróciło się o stwierdzenie nadpłaty. Twierdziło, że to na przedsiębiorstwie spoczywa obowiązek zapłaty podatku od tej nieruchomości. Podkreślało także, że niemożliwe było wykonywanie władztwa na tym gruncie, ponieważ stanowi on teren znajdujący się pod liniami energetycznymi, a tym samym jest wyłączony spod typowej działalności leśnej. Wszelkie prowadzone tam działania były wykonywane na zlecenie przedsiębiorstwa. Zdaniem nadleśnictwa podatnikiem z tytułu posiadania gruntów są posiadacze zależni, jeżeli zawarto z nimi stosowną umowę.
SKO wydało decyzję odmawiającą stwierdzenia nadpłaty. Jego zdaniem to nadleśnictwo jest podmiotem, który sprawuje faktyczne władztwo nad tym gruntem, a tym samym jest właściwym podatnikiem podatku od nieruchomości.
Sprawa trafiła do WSA w Olsztynie. Sąd nie przychylił się do stanowiska podatnika, stwierdzając, że [b]z zawartej umowy jasno wynika, iż ustanawia służebność gruntową, ale nie przekazuje prawa własności drugiemu podmiotowi. Konstrukcja podatku od nieruchomości stanowi, że podatek za grunt płaci podmiot, który faktycznie nim włada oraz czerpie korzyści z jego wykorzystywania.[/b]
W tej sprawie, zgodnie z tym co ustaliły organy podatkowe obu instancji, podmiotem zobowiązanym do zapłaty podatku jest nadleśnictwo.
[i]Autorka jest członkiem Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]
[ramka][b]Komentuje Anna Minkner, konsultantka w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Katowicach)[/b]
WSA w Olsztynie potwierdził, że faktyczne władztwo nad gruntem będącym przedmiotem umowy ustanawiającej służebność gruntową wykonuje właściciel, a nie spółka, z którą ta umowa została zawarta. Sąd potwierdził również, że w wyniku takiej umowy nie następuje przeniesienie własności gruntów. WSA prawidłowo wskazał na konstrukcję podatku od nieruchomości, tj. że daninę za grunt płaci podmiot, który faktycznie nim włada. Właściciel gruntu (nadleśnictwo) podkreślił, że nie mógł wykonywać władztwa na gruncie, na którym ustanowiono służebność gruntową, ponieważ teren znajdujący się pod liniami energetycznymi był wyłączony spod typowej działalności leśnej, a prowadzone na tym gruncie działania były prowadzone na zlecenie spółki. Jednakże w ocenie sądu treść umowy ustanawiającej służebność gruntową, zawartej przez nadleśnictwo, pozwalała jednoznacznie stwierdzić, że władztwo nad gruntem w omawianym wypadku znajdowało się po stronie właściciela gruntu (nadleśnictwa). Zatem to właśnie właściciel gruntu (nadleśnictwo) był zobowiązany do uiszczenia podatku od nieruchomości od gruntu, na którym została ustanowiona służebność.[/ramka]