– Otrzymaliśmy od kontrahenta fakturę za towary. Jest na niej nazwa i NIP innej firmy mającej siedzibę pod tym samym adresem co my. W jaki sposób powinniśmy skorygować błąd w danych nabywcy? Czy wystarczy nota korygująca? Czy też pomyłkę powinien skorygować sprzedawca, wystawiając fakturę korygującą? Czy faktura z błędną nazwą nabywcy ma wpływ na prawo do odliczenia podatku naliczonego?
– pyta czytelnik DF.
W tej sytuacji konieczna będzie faktura korygująca wystawiona przez sprzedawcę. Dopiero po jej otrzymaniu nabywca towarów będzie mógł odliczyć podatek naliczony.
Nabywca, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą (albo oznaczeniem towaru lub usługi), ma prawo do wystawienia noty korygującej. Powinna ona zostać przesłana wystawcy faktury w dwóch egzemplarzach (oryginał i kopia). Podpisaną kopię noty korygującej sprzedawca powinien odesłać nabywcy.
Na podstawie tego przepisu można zatem korygować pomyłki w sposobie określenia nabywcy, np. błąd w nazwie, imieniu, adresie czy też numerze identyfikacji podatkowej, czyli pomyłki dotyczące danych konkretnego podatnika.
Uprawnienie to nie przysługuje, jeżeli na fakturze wystąpią pomyłki dotyczące np. ceny jednostkowej towarów, sumy wartości netto sprzedanych towarów czy też stawki podatku.
Zwróćmy jednak uwagę, że § 18 ust. 1 rozporządzenia mówi o poprawieniu notą korygującą pomyłki w „jakiejkolwiek informacji wiążącej się z nabywcą”, a zatem w danych dotyczących konkretnego nabywcy wskazanego na fakturze. Nie jest natomiast dozwolona poprzez wystawienie noty korygującej zmiana podmiotu wskazanego na fakturze. W wyniku korekty dojdzie bowiem do zmiany nabywcy wskazanego na fakturze na zupełnie innego.
Potwierdza to interpretacja Urzędu Skarbowego w Sosnowcu z 16 kwietnia 2007 r. (PPIV/443-5/07), w której czytamy: „Nie można w drodze wystawienia noty korygującej zmienić podmiotu umowy sprzedaży z jednego istniejącego realnie na drugi mający również swój byt cywilnoprawny i podatkowy”.
Jak wynika z kolei z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 4 września 2007 r. (IP-PP2-443-41/07-2/AZ), nabywca otrzymujący fakturę, na której widnieją dane innego kontrahenta, powinien odmówić jej przyjęcia.
Jeżeli transakcja miała rzeczywiście miejsce pomiędzy istniejącymi firmami, to pomyłka taka powinna być skorygowana przez sprzedawcę poprzez wystawienie faktury korygującej.
Takie uprawnienie przysługuje sprzedawcy na podstawie § 17 ust. 1 rozporządzenia. Także Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 22 lutego 2008 r. (IBPP1/443-269/08/KG/KAN-2367/11/07) wskazała, że „całkowita zmiana danych dotyczących nabywcy w drodze wystawienia faktury korygującej przez sprzedawcę jest postępowaniem zgodnym z przepisem § 17 rozporządzenia”.
Z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT wynika, że podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę. Ale trzeba pamiętać, że zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia faktura powinna zawierać m.in. nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy. Jeżeli więc na otrzymanej fakturze została wskazana jako nabywca inna firma, tj. inna nazwa i inny numer NIP (choćby adres siedziby był zgodny z adresem właściwego nabywcy), to mamy do czynienia z fakturą wystawioną na zupełnie odrębny podmiot.
W związku z tym faktycznemu nabywcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury, na której widnieją dane innego podatnika. Dopiero po otrzymaniu faktury korygującej od sprzedawcy (z prawidłowymi danymi) nabywca będzie mógł odliczyć VAT. Tak też uważają organy podatkowe, m.in. Urząd Skarbowy w Pruszkowie w interpretacji z 6 sierpnia 2007 r. (1421AV/ 2443-638/D/DL/07).
—Halina Lebrand jest doradcą podatkowym w Roedl, Jamroży, Majchrowicz-Bączyk, Smagowicz-Tokarz Kancelaria Prawna sp.k.
—Iwona Łaska jest asystentem podatkowym w tej kancelarii