Spółka zatrudniła pracownika na czas nieokreślony. W umowie wskazano, że nawiązanie stosunku pracy nastąpi z dniem 1 czerwca. Ponieważ zatrudniony nie mieszka w miejscu, w którym będzie pracował, spółka zobowiązała się do zapewnienia mu bezpłatnego lokalu. W ramach umowy pracodawca zobowiązał się też do innych świadczeń. Część z tych wydatków poniósł jeszcze przed datą wskazaną jako dzień rozpoczęcia umowy o pracę. Czy takie świadczenia trzeba zaliczyć do przychodów ze stosunku pracy i potrącić od nich zaliczkę na podatek, czy też jest to przychód z innych źródeł?

– pyta czytelnik.

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy sięgnąć do przepisów kodeksu pracy. Z art. 26 wynika, że stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy. Jeżeli takiego terminu nie określono – w dniu zawarcia umowy. Wskazanie późniejszego od daty zawarcia umowy terminu rozpoczęcia pracy oznacza, że od tego momentu zatrudniony nabywa uprawnienia uzależnione od pozostawania w stosunku pracy. I od tego momentu uzyskuje przychody ze stosunku pracy. Zalicza się do nich wszelkiego rodzaju świadczenia otrzymane od pracodawcy i mające związek ze stosunkiem pracy.

Z pytania czytelnika wynika, że pierwszym dniem okresu zatrudnienia będzie 1 czerwca. Jest to dzień nawiązania stosunku pracy, tak więc dopiero od tego momentu można mówić o przychodach z tego źródła. Na pracodawcy, który jest płatnikiem, ciążą wtedy obowiązki związane z pobraniem i odprowadzeniem należnego podatku oraz składek ubezpieczeniowych. Będzie także zobowiązany do sporządzenia informacji PIT-11.

Inaczej rozliczymy natomiast świadczenia dokonane przed nawiązaniem stosunku pracy. Dla przyszłego pracownika są to przychody z innych źródeł. W takiej sytuacji spółka nie jest płatnikiem i nie musi potrącać zaliczek na podatek. Zobowiązana będzie jednak do sporządzenia informacji na formularzu PIT-8C, a następnie przesłania jej do urzędu skarbowego w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego.