Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 16 czerwca 2008 r. (nr IBPB2/415-527/08/BD)
Z pytaniem zwróciła się podatniczka, której mąż zmarł w 2007 r. Po jego śmierci firma, w której pracował, umorzyła pożyczkę z funduszu świadczeń socjalnych. Pozwalał na to regulamin – zgodnie z jego postanowieniami w razie śmierci pracownika pożyczka jest umarzana w porozumieniu ze związkami zawodowymi. Podstawą decyzji była trudna sytuacja rodzinna. Umorzoną kwotę pracodawca męża uznał za przychód wdowy po nim. Po zakończeniu roku wystawił formularz PIT-8C, który przesłał jej i urzędowi skarbowemu.
Zdaniem podatniczki umorzona pożyczka nie jest dziedziczonym prawem majątkowym wynikającym ze stosunku pracy. Nie ma więc obowiązku odprowadzania od niej podatku dochodowego od osób fizycznych.
Izba skarbowa nie zgodziła się z tą interpretacją. Zwróciła uwagę, że przychodami, które trzeba uwzględnić w zeznaniu, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze. Nie można pominąć także wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Z kodeksu cywilnego wynika, że prawa i obowiązki zmarłego przechodzą z chwilą śmierci na spadkobierców. Przychód po stronie pożyczkobiorcy pojawia się więc w momencie, kiedy dochodzi do umorzenia pożyczki lub jej części. W razie umorzenia za życia pracownika jest to przychód ze stosunku pracy. Inaczej jest, gdy następuje ono po śmierci pożyczkobiorcy, a z regulaminu funduszu lub umowy pożyczki wynika obowiązek uregulowania niespłaconych rat przez spadkobierców. Wtedy pożyczka umorzona zostaje spadkobiercy. W takiej sytuacji powstaje przychód w rozumieniu art. 20 ust. 1 ustawy o PIT. Odpowiada on wartości umorzonej pożyczki.
Wyłącznie w sytuacji, gdy żadne postanowienia regulaminu funduszu świadczeń socjalnych nie precyzują obowiązku uregulowania niespłaconych rat przez spadkobiercę, a udzielona pożyczka umarzana jest zmarłemu pracownikowi, pracodawca nie jest zobowiązany do wystawienia spadkobiercom PIT-8C.