Może natomiast zarejestrować się jako podatnik z VAT zwolniony. Status ten będzie jej przysługiwał, dopóki wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczy kwoty zobowiązującej do rejestracji w VAT, czyli 50 tys. zł. Z chwilą więc, gdy w 2008 r. wartość sprzedaży opodatkowanej przekroczy tę kwotę (w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży), szkoła utraci prawo do zwolnienia od podatku.
Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. Jego interpretacja nr IBPP1/443-445/08/AS (KAN – 2569/03/08) stanowi odpowiedź na wniosek gminy, która chce przekazać uprawnienia do dysponowania majątkiem dyrektorom szkół będących jednostkami budżetowymi gminy. W grę wchodzi wynajem sal gimnastycznych i innych pomieszczeń. Uzyskane środki szkoły będą mogły wykorzystać na własne potrzeby, głównie na cele statutowe. Co ważne, placówki te nie są podatnikami VAT, a do chwili obecnej kwestie związane z wynajmem tych pomieszczeń były załatwiane w gminie. Tam też spisywano umowy oraz wystawiano faktury, ponieważ gmina jest podatnikiem VAT.
Dlatego, zdaniem wnioskodawcy, w opisanym stanie faktycznym szkoła mogłaby skorzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.
Innego zdania (ze względu na błędną podstawę prawną wykazaną we wniosku o interpretację) był jednak organ podatkowy. Według dyrektora śląskiej Izby Skarbowej podatnik rozpoczynający działalność w trakcie roku podatkowego (art. 113 ust. 9) jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy (w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży) 50 tys. zł. Z chwilą jednak, gdy tak się stanie, podatnik (szkoły) utraci prawo do zwolnienia.