Tak wynika z interpretacji ministra finansów (nr DD3/033/10/KDJ/08/173).

Wyjaśniono w nim, że system akredytacji form kształcenia ustawicznego ma na celu polepszenie ich jakości. Jest to więc urzędowe potwierdzenie należytego poziomu kształcenia. Nie dotyczy jednak wszystkich firm. Wiele z nich prowadzi bowiem działalność na podstawie regulacji innych niż system oświaty oraz oferuje dokształcanie w zakresie wykraczającym poza system oświaty. Nie mają one obowiązku uzyskiwania akredytacji, a czasem nawet nie mogą się o nią ubiegać.

Dlatego, biorąc pod uwagę art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT, należy stwierdzić, że zwolnienie zawarte w tym przepisie nie jest uzależnione od uzyskania przez organizatora szkoleń akredytacji. Wynika z niego bowiem, że zwolniona od podatku jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących zatrudnionym podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.Minister finansów przyznał także, że nie ma przeszkód, aby stosować zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT do świadczeń otrzymanych przez pracowników w związku ze studiami podyplomowymi. Bez znaczenia jest forma tych studiów (szkolna lub pozaszkolna).

Minister zwrócił uwagę, że w taki właśnie sposób sądy interpretują przepisy. Świadczą o tym wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 14 marca 2008 r. (sygn. I SA/Wr 1505/07) i WSA w Warszawie z 31 stycznia 2008 r. (sygn. III SA/Wa 1915/07).