Taką interpretację wydał dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu (nr PP I 443/ 1771/05/AW)

, odpowiadając na pytanie podatnika, który chciał się dowiedzieć, w rozliczeniu za który miesiąc powinien ująć w deklaracji VAT-7 faktury korygujące dotyczące nielegalnego poboru energii, które wystawia różnym podmiotom. Wskazał na § 16 ust. 4 rozporządzenia ministra finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu VAT (…), które nakłada na sprzedawcę obowiązek posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Dopiero w rozliczeniu za miesiąc, w którym takie potwierdzenie otrzymał, sprzedawca może obniżyć swój podatek należny. Jednak zgodnie z § 16 ust. 4 tego rozporządzenia obowiązek posiadania potwierdzenia nie obejmuje dostaw energii elektrycznej. Oznacza to, zdaniem podatnika, że ma on prawo do obniżenia podatku należnego już w rozliczeniu za miesiąc, w którym wystawił fakturę korygującą. Nie ma przy tym znaczenia, czy wynika z niej wzrost czy obniżka podatku.

Dyrektor wrocławskiej Izby Skarbowej wyjaśnił w interpretacji, że gdy skutkiem korekty jest obniżenie podatku należnego, podatnik rozlicza fakturę w miesiącu jej wystawienia.

Jeśli natomiast korekta powoduje podwyższenie podatku należnego, sposób rozliczenia wystawionych przez sprzedawcę faktur korygujących uzależniony jest od przyczyn, które spowodowały konieczność wystawienia takiej faktury. Może to być naprawienie błędu, który spowodował zaniżenie kwoty podatku wykazanego w pierwotnej fakturze, albo np. podwyższenie ceny sprzedaży. Jeśli sprzedawca poprawia swój błąd poprzez wystawienie faktury korygującej, powinien ująć ją w rejestrze sprzedaży w miesiącu, w którym wystawiona została pierwotna faktura i jednocześnie skorygować deklarację VAT-7 za ten miesiąc.

Gdy natomiast faktura korygująca podwyższa podatek należny, należy rozliczyć ją na bieżąco i ująć w rejestrze sprzedaży w dacie jej wystawienia oraz w deklaracji VAT-7 za bieżący okres rozliczeniowy. Także faktury korygujące dotyczące dostaw energii elektrycznej podlegają rozliczeniu w miesiącu zaistnienia okoliczności uzasadniających korektę.