W 2005 r. panowie M. i N. kupili na współwłasność dom w stanie surowym zamkniętym i prawo użytkowania wieczystego działki, na której został postawiony. Udział każdego z panów wynosi 50 proc. Współwłaściciele przeprowadzili gruntowny remont domu, m.in. wymienili pokrycie dachu, okna, podłogi, instalacje. Po remoncie wartość nieruchomości znacząco wzrosła w stosunku do ceny, za jaką została kupiona.

Remont finansowany był z kredytu oraz oszczędności obu właścicieli, ale nie jest możliwe dokładne określenie udziału każdego z nich w tych kosztach.

W czerwcu 2007 r. właściciele podjęli decyzję o wynajęciu nieruchomości, a dochody z najmu zamierzają opodatkować na zasadach ogólnych (według skali). Podatek jest wtedy płacony od dochodu (przychód minus koszty uzyskania). Kosztami są zaś wszelkie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów z najmu, np. amortyzacja wynajmowanego domu, koszty jego remontu i wyposażenia, podatek od nieruchomości, opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu itp.

[b]Dla prawidłowego wyliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszty uzyskania przychodu decydujące znaczenie ma określenie wartości początkowej budynku. Panowie M. i N. zapytali Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów, czy mogą to zrobić samodzielnie, czy muszą w tym celu powołać rzeczoznawcę majątkowego.[/b]

Naczelnik urzędu odpowiedział, że [b]przepisy nie pozwalają dowolnie decydować o wyborze metody ustalania wartości początkowej środka trwałego[/b]. Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika zaś, że z opinii biegłego można byłoby skorzystać w przypadku wybudowania domu systemem gospodarczym. Jeśli budynek był kupiony, a potem remontowany, wartość początkową należy określić samodzielnie, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia poprzedniego roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia.

Naczelnik zaznaczył, że w przypadku współwłasności wartość początkową składnika majątku ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności (1433/GF/415-64/07/DG).

źródło: [link=http://sip.mf.gov.pl]sip.mf.gov.pl[/mail]