Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu. W interpretacji (nr ILPB3/423-70/07-4/EK) nie podzielił stanowiska podatnika (spółki), który chciał zaliczyć w koszty wydatki poniesione w związku z pozyskaniem kapitału przez publiczną emisję akcji własnych mającą na celu rozszerzenie i rozwój prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej.

Podatnik tłumaczył we wniosku o interpretację, że konkurencja stale rośnie, więc spółka, która jest operatorem telekomunikacyjnym, musi ciągle poszerzać i rozwijać działalność. W efekcie rosną koszty jej funkcjonowania. Sytuację firmy miało poprawić pozyskanie kapitału w drodze publicznej emisji akcji własnych. Zdaniem podatnika koszty tej emisji, związane pośrednio z osiąganymi przychodami, służą zachowaniu i zabezpieczeniu źródła przychodu i dlatego – w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) – stanowią koszty uzyskania przychodów. Co więcej, wydatki przeznaczone na emisję akcji są kosztami poniesionymi w celu osiągnięcia przychodu i jako koszty nieujęte w art. 16 ust. 1 ustawy mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów spółki.

Innego zdania był jednak organ podatkowy. Jak zauważa dyrektor IS w Poznaniu, nie każdy wydatek ponoszony w związku z prowadzoną działalnością może stanowić koszt uzyskania przychodu. Koszt ten musi być powiązany z celem jego osiągnięcia. Cel zaś powinien być zdefiniowany, a ponoszone nakłady powinny go bezpośrednio realizować lub co najmniej zakładać jako realny.

Nie będą jednak kosztami uzyskania przychodów wydatki związane z utworzeniem lub powiększeniem kapitału zakładowego (art. 12 ust. 4). „Konsekwencją zwolnienia przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego z podatku jest brak możliwości uwzględnienia kosztów uzyskania tych przychodów przy ustalaniu dochodu do opodatkowania” – czytamy w uzasadnieniu.