Jeśli czytelnik zdecyduje się w przyszłości przekazać darowizną samochód córce, będzie to nieodpłatne przekazanie, zrównane – na podstawie art. 7 ustawy o VAT – z dostawą towaru. Samochód jest bowiem rzeczą ruchomą, a tym samym towarem w rozumieniu ustawy o VAT. Darowizna skutkuje przeniesieniem prawa własności. Córka czytelnika uzyska prawo do rozporządzania towarem jak właściciel. Będzie to zatem dostawa.
Jeśli jednak samochód można będzie uznać za towar używany w rozumieniu art. 43 ustawy o VAT, czytelnik skorzysta ze zwolnienia przewidzianego w § 8 ust. 1 pkt 5 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=173365]rozporządzenia ministra finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT[/mail]. Przepis ten mówi, że zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego – jeśli samochody te są towarami używanymi. Zgodnie z przepisami ustawy o VAT samochód może być uznany za towar używany, jeśli podatnik dokonujący jego dostawy używał go co najmniej pół roku.
Zatem gdy czytelnik zdecyduje się przekazać darowizną samochód traktowany jak towar używany, VAT nie zapłaci. Nie będzie musiał też korygować odliczonego VAT – pod warunkiem że darowizna nastąpi po pięciu latach (licząc od roku, w którym został przekazany do używania).
Również córka podatnika może liczyć na pewne przywileje. Przychód z otrzymanej przez nią darowizny będzie podlegał przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, a w takim wypadku nie stosuje się do niego ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wydaje się jednak, że córka nie zapłaci również podatku od spadków i darowizn. Jeśli o otrzymanej darowiźnie zawiadomi urząd skarbowy, będzie mogła skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Przepis ten zwalnia z podatku nabycie własności rzeczy od najbliższej rodziny.[/ramka]