Sprzedaż taka nie jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów (WDT), ponieważ nabywcy nie są podatnikami VAT i nie mają obowiązku rozliczania tego podatku. Gdyby towary sprzedawane były przedsiębiorstwom ze wskazanych państw UE, będących podatnikami VAT, którzy podaliby państwu swój europejski numer identyfikacyjny, wówczas w grę wchodziłaby WDT.
Opisana w pytaniu transakcja traktowana jest przez przepisy o VAT tak jak sprzedaż na terytorium kraju, do którego wysyłany jest towar. Oznacza to, że jeżeli czytelnik wysyła tekstylia np. do Irlandii, to będzie ona podlegała irlandzkiemu VAT, jeśli odbiorca mieszka w Niemczech, to VAT niemieckiemu itd. Aby jednak opodatkowanie za granicą było możliwe, polski sprzedawca powinien zarejestrować się odpowiednio np. w Irlandii czy Niemczech dla celów tamtejszego VAT i odprowadzić podatek do irlandzkiego lub niemieckiego urzędu skarbowego.
Jeśli polski sprzedawca chce uniknąć obowiązku rejestrowania się za granicą, może opodatkować sprzedaż wysyłkową polskim VAT. Jest to jednak dopuszczalne tylko wtedy, gdy suma obrotów wynikających ze sprzedaży wysyłkowych do jednego kraju Unii nie przekroczy rocznego limitu określonego w przepisach obowiązujących w tym kraju. Przykładowo dla Niemiec limit ten wynosi 100 tys. euro. Jeżeli zatem suma wartości sprzedaży wysyłkowych firmy czytelnika dla osób fizycznych mieszkających w Niemczech nie przekroczyła 100 tys. euro, możliwe jest opodatkowanie transakcji polskim VAT (limity obowiązujące w poszczególnych państwach UE dla sprzedaży wysyłkowej >patrz tabela obok).
Warto pamiętać, że sprzedaż wysyłkowa na rzecz osób fizycznych kierowana do innych państw UE musi być potwierdzona fakturą VAT.
[i]Marcin Chomiuk, doradca podatkowy w spółce PricewaterhouseCoopers, odpowiadał na pytania związane z opodatkowaniem wysyłkowej sprzedaży towarów[/i]