Prowadzę działalność handlową. Jestem zarejestrowanym podatnikiem VAT UE. Sprowadziłem z Unii używany samochód. Sprzedałem go, wystawiając fakturę VAT z wyszczególnioną ceną netto i należnym VAT. Czy to wystarczy, aby nabywca mógł zarejestrować auto, czy też powinienem jeszcze otrzymać z urzędu skarbowego zaświadczenie o zapłaceniu VAT?
Czytelnik nie otrzyma takiego zaświadczenia, bo jest ono wydawane tylko w ściśle określonych sytuacjach. Wymienia je art. 105 ust. 1 ustawy o VAT. Przepis ten mówi, że naczelnik urzędu skarbowego wydaje zaświadczenie o zapłaceniu VAT w przypadkach wymienionych w art. 103 ust. 3 i 4. Wspomniane przepisy określają terminy obliczenia i zapłaty podatku przez nabywców nowych środków transportu (ci obliczają i wpłacają podatek w ciągu 14 dni od powstania obowiązku podatkowego) oraz przez nabywców aut, które mają być przez nich zarejestrowane na terytorium Polski lub nie podlegają tu rejestracji, a są jedynie w Polsce użytkowane. Z sytuacjami tymi nie mamy jednak do czynienia. Czytelnik mający status podatnika VAT UE, który kupuje używany pojazd do dalszej odsprzedaży i nie rejestruje go w Polsce, nie ma obowiązku zapłaty podatku na zasadach określonych w art. 103 ust. 3 i 4 ustawy.
Ma jednak inne obowiązki. Musi rozliczyć podatek w deklaracji VAT-7 składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy. Potwierdził to Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim w interpretacji z 8 grudnia 2004 r. (PP-443/94/04).
Organ podatkowy stwierdził również, że zaświadczenie o zapłaceniu VAT nie będzie potrzebne nabywcy auta do jego rejestracji. Co prawda z przepisów prawa o ruchu drogowym wynika, że jednym z dokumentów wymaganych do pierwszej rejestracji jest zaświadczenie naczelnika urzędu skarbowego potwierdzające zapłatę VAT od aut przywiezionych z państw członkowskich UE. Jeśli jednak pojazd nie był rejestrowany lub nie podlegał takiemu obowiązkowi, a został przywieziony na terytorium Polski przez podatnika VAT, zaświadczenie może zastąpić faktura dokumentująca sprzedaż. Musi na niej jednak znaleźć się kwota VAT. Czytelnik musi też wystawić fakturę w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.
Czytelników zachęcamy do zadawania pytań: dobrafirma@rp.pl