[b]Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 25 lutego 2010 r. (IPPB1/415-944/09-3/ES).[/b]

Podatnik (osoba fizyczna) do września 2009 r. był akcjonariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej, w której komplementariuszem była osoba prawna – spółka z o.o., a akcjonariuszami dwie osoby fizyczne (spółka powstała w wyniku przekształcenia spółki z o.o.). W związku z tym przysługiwało mu prawo do udziału w zyskach tej spółki. Z tego tytułu otrzymywał dywidendę (i zaliczki na nią).

We wniosku o interpretację przepisów podatkowych pytał, czy ma – a jeżeli tak, to kiedy – obowiązek odprowadzić od nich podatek. Jego zdaniem otrzymanie dywidendy od spółki komandytowo-akcyjnej nie będzie skutkowało powstaniem przychodu podatkowego.

Z art. 17 ust. 1 pkt 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9A9DED2C28407263C2C3A694028581CE?id=346580]ustawy o PIT[/link] wynika bowiem, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni.

Podobnie art. 30a ust. 1 pkt 4 stanowi, że zryczałtowany podatek dochodowy (w wysokości 19 proc.) pobiera się od dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Ponieważ spółka komandytowo-akcyjna nie posiada osobowości prawnej (jest spółką osobową), otrzymana od niej wypłata z zysku nie jest dywidendą, o której mowa w tych przepisach.

W konsekwencji, zdaniem podatnika, dochody uzyskane z dywidendy wypłacanej przez spółkę komandytowo-akcyjną (tak jak zaliczki na poczet takiej dywidendy) nie są opodatkowane PIT. W konsekwencji spółka nie ma obowiązku potrącenia podatku od wypłacanych dywidend. Zysk ten powinien być opodatkowany przez akcjonariusza jako zysk z działalności gospodarczej w roku, w którym został przez spółkę – a zatem i przez jej akcjonariuszy – osiągnięty.

Organ podatkowy przyznał, że to prawidłowe stanowisko.

[i]Autorka jest konsultantką w Zespole Zarządzania Wiedzą Podatkową PricewaterhouseCoopers[/i]

[ramka][b]Komentuje Anna Turska, konsultantka w Dziale Prawnopodatkowym PricewaterhouseCoopers:[/b]

Kwestia opodatkowania akcjonariuszy spółek komandytowo-akcyjnych (s.k.a.) budzi kontrowersje. Przyczyną jest przede wszystkim brak w ustawach o podatkach dochodowych odpowiednich przepisów szczególnych, określających reguły ich opodatkowania.

Co do zasady akcjonariusz s.k.a. powinien być opodatkowany tak samo jak inni wspólnicy spółek osobowych. Zastosowanie miałby więc art. 8 ust. 1 ustawy o PIT, mówiący, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku i łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali.

Inwestycje takiego akcjonariusza mają charakter pasywny, a zakres jego uprawnień przypomina sytuację akcjonariusza spółki akcyjnej. Doprowadziło to do powstania przeciwnej koncepcji, zgodnie z którą należy do niego stosować zasady opodatkowania akcjonariuszy spółek akcyjnych.

Uzyskany przez niego dochód powinien być potraktowany jako przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, opodatkowany ryczałtem w wysokości 19 proc. przychodu (na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT).

W orzecznictwie wojewódzkich sądów administracyjnych wyróżnić można aż cztery stanowiska, które nakazują traktować akcjonariusza s.k.a.:

1) tak samo jak wspólnika innej spółki osobowej, wliczając w to obowiązek uiszczania zaliczek na PIT w trakcie roku oraz ustalania podstawy opodatkowania jako ułamkowej części dochodu spółki (l SA/GL 1019/08),

2) tak jak akcjonariusza zwykłej spółki akcyjnej, którego obowiązki ograniczają się do jednorazowej zapłaty 19 proc. zryczałtowanego podatku od dywidendy (l SA/Kr 1181/07),

3) jako uzyskującego przychód z dywidendy, ale zaliczany do przychodów z tzw. innych źródeł, co łączyłoby się z jej opodatkowaniem na zasadach ogólnych (I SA/Kr 1372),

4) podobnie jak w koncepcji 1), z tym że akcjonariusz nie ma obowiązku wpłacania w trakcie roku zaliczek na PIT (I SA/Wr 1063/09).

W omawianej interpretacji organ poparł pierwszą koncepcję, według której dywidendy (również zaliczki na poczet dywidendy) wypłacane przez s.k.a. nie są dywidendami, o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, jako że s.k.a. nie posiada osobowości prawnej.

Konsekwencją jest brak obowiązku poboru podatku przez spółkę w związku z ich wypłatą. W rezultacie dochody uzyskane przez akcjonariusza s.k.a. z dywidendy nie podlegają PIT. Akcjonariusz powinien opodatkować zysk z działalności gospodarczej w roku, w którym został przez spółkę – a zatem i jej akcjonariuszy – osiągnięty.

Należy mieć nadzieję, że Naczelny Sąd Administracyjny zajmie stanowisko w tej sprawie (podobnie jak to było w wypadku opodatkowania zysku akcjonariusza s.k.a. będącego osobą prawną; II FSK 1097/08), przyczyniając się tym samym do ujednolicenia wykładni organów podatkowych.[/ramka]