[b]– Spółka jawna poniosła nakłady na adaptację wynajmowanych lokali biurowych, w których znajduje się jej siedziba. Amortyzuje je jako inwestycje w obcych środkach trwałych. Obecnie zamierza przenieść siedzibę. Spółka ma możliwość odsprzedania tych nakładów nowemu najemcy. Czy skoro inwestycje nie są całkowicie zamortyzowane, nieumorzone odpisy będą koszem uzyskania przychodu?[/b] – pyta czytelnik.
[b]Tak.[/b] Na podstawie art. 22a ust. 2 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o PIT[/link] inwestycja w obcym środku trwałym stanowi środek trwały. Inwestycja taka w obcym budynku (lokalu) czy budowli podlega amortyzacji w okresie nie krótszym niż dziesięć lat (art. 22j ust. 4 pkt 1 ustawy o PIT). Jej wartość początkową ustala się według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, co wynika z art. 22g ust. 7.
Z kolei w świetle art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b, c ustawy o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie albo ulepszenie środków trwałych.
Wydatki te, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, są jednak kosztem uzyskania przychodów przy określaniu dochodu z odpłatnego ich zbycia.
Zatem kosztem uzyskania przychodu ze sprzedaży inwestycji w obcym środku trwałym będzie wartość nieumorzonych odpisów amortyzacyjnych od tej inwestycji.
Potwierdza to [b]interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 19 grudnia 2008 r. (IPPB1/415-1133/08-2/AŻ)[/b].
Czytamy w niej: „inwestycje w obcych środkach trwałych to ogół działań (nakładów) podatnika odnoszących się do niestanowiącego jego własności środka trwałego, które zmierzają do jego ulepszenia, tzn. polegają na jego przebudowie, rozbudowie, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji (np. modernizacja wynajętego lokalu) lub polegają na stworzeniu składnika majątku mającego cechy środka trwałego. (…) Inwestycja w obcy środek trwały jest prawem majątkowym i może być przedmiotem zbycia. (…) przychód ze sprzedaży nakładów podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z działalności gospodarczej. Kosztem uzyskania przychodu będą poniesione wydatki pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych”.
Podobnie wypowiedziała się ta [b]izba w interpretacji z 28 maja 2009 r. (IPPB5/423-121/09-2/DG)[/b].
Pamiętajmy, że w razie zakończenia umowy najmu, gdy okres używania inwestycji w obcym środku trwałym nie był wystarczający, aby ją zamortyzować, podatnik nie ma podstaw do dalszego dokonywania odpisów amortyzacyjnych, co wynika z art. 22c pkt 5 ustawy o PIT.
[b]Na pewno zatem odsprzedaż inwestycji będzie korzystniejsza od pozostawienia jej bez zapłaty wynajmującemu. Także z tego powodu, że organy podatkowe kwestionują możliwość zaliczenia w takim wypadku w koszty nieumorzonych odpisów amortyzacyjnych (jako straty)[/b].
[ramka][b]Co mówi kodeks cywilny[/b]
Zgodnie z art. 676 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=86F27ADE2102E1D67842E76D535F1BD1?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] jeżeli najemca ulepszył rzecz najętą, wynajmujący, wobec braku odmiennej umowy, może według swego wyboru albo zatrzymać ulepszenia za zapłatą sumy odpowiadającej ich wartości w chwili zwrotu, albo żądać przywrócenia stanu poprzedniego.
Można zatem umówić się z wynajmującym, że wchodzi w grę sprzedaż ulepszenia.[/ramka]