Dzień podpisania aktu notarialnego jest datą dostawy nieruchomości

W momencie zawarcia umowy przed notariuszem powstaje obowiązek podatkowy w VAT, nawet gdy nie doszło jeszcze wtedy do fizycznego przekazania przedmiotu sprzedaży.

Publikacja: 01.10.2018 02:00

Dzień podpisania aktu notarialnego jest datą dostawy nieruchomości

Foto: Fotolia.com

Takie stanowisko potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 12 lipca 2018 r. (0114-KDIP1-1.4012.323.2018. 2.KOM).

Wnioskodawca (spółka) sprzedał nieruchomość, w skład której wchodziły budowle i nieukończony budynek oraz prawo użytkowania wieczystego gruntu. Umowa sprzedaży nieruchomości została podpisana 12 marca 2018 roku, jednak ze względu na trwające kontrakty, których spółka nie mogła zerwać bez szkody dla firmy, nie doszło do wydania nieruchomości w dacie podpisania aktu notarialnego. Nabywca nie sprzeciwiał się przedłużeniu terminu wydania. 6 kwietnia 2018 r. spółka podpisała kolejny akt notarialny, który uściślał i wyjaśniał pewne kwestie dotyczące umowy z 12 marca 2018 r. oraz wyznaczył nowy termin wydania nieruchomości na dzień 30 kwietnia 2018 r. W umówionym dniu doszło do fizycznego przekazania przedmiotu umowy, co zostało potwierdzone stosownym protokołem. W związku z tym spółka zadała pytanie, czy za datę dokonania dostawy należy przyjąć datę podpisania pierwszego aktu notarialnego, czy datę faktycznego przekazania nieruchomości.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów
Podatki
Fiskus nie dostanie więcej PIT od dzierżawy znaku towarowego.
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki
Unia Europejska ogranicza ESG. Czy wydatki firm zostają w kosztach?