Split payment: kto zyska, a kto straci na podzielonej płatności

Od 1 lipca br. nabywcy mogą płacić swoim dostawcom z zastosowaniem podzielonej płatności. Czy potrzeba monitorowania wpływów na rachunek VAT oraz z ewentualnych korekt zwiększy nakłady na księgowość dostawców?

Publikacja: 04.07.2018 07:00

Split payment: kto zyska, a kto straci na podzielonej płatności

Foto: Adobe Stock

Druga część ustawy z 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw weszła w życie 1 lipca 2018 r., wprowadzając kolejny – po odwrotnym obciążeniu i odpowiedzialności solidarnej – mechanizm uszczelniający pobór podatku od towarów i usług. Mowa o podzielonej płatności – z ang. split payment. Mechanizm ten zakłada, że podatnik podatku od towarów i usług (sprzedawca, usługodawca) będzie otrzymywał od swojego kontrahenta (nabywcy, usługobiorcy) zapłatę podzieloną na dwie części. Kwota netto zasili zwykły rachunek bankowy podatnika, natomiast kwota VAT wpłynie na nowy, specjalny rachunek, otwarty przez bank właśnie na potrzeby split payment, zwany rachunkiem VAT. Ten sposób płatności ma zastosowanie wyłącznie pomiędzy przedsiębiorcami (transakcje B2B) i dotyczy tylko płatności za pomocą przelewów bankowych, dokonywanych z rachunku bankowego prowadzonego w złotych polskich.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Jak często polski biznes trafia na celownik skarbówki? Niepokojący raport MDDP
Podatki
Podatki, edukacja i farmacja. To kolejne propozycje zespołu Brzoski
Podatki
Czy przedsiębiorcy mogą poprawiać słuch i wzrok na koszt firmy?
Podatki
Czy pomoc zewnętrznych specjalistów przekreśla prawo do ulgi IP BOX? Jest wyrok
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Podatki
Lekcje boksu i wizyty u dentysty samozatrudnionego można rozliczyć w kosztach