Reklama
Rozwiń

Sprzedaż wierzytelności trudnych bez VAT - interpretacja podatkowa

Podmiot, który na własne ryzyko po cenie niższej od wartości nominalnej nabywa wierzytelności, co do których są niewielkie szanse na ich odzyskanie, nie świadczy odpłatnie usług. Nie otrzymuje bowiem wynagrodzenia.

Publikacja: 25.06.2018 05:50

Sprzedaż wierzytelności trudnych bez VAT - interpretacja podatkowa

Foto: Fotolia.com

Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej wydanej 26 kwietnia 2018 r. (0114-KDIP4.4012.188.2018.1.IT).

Podatnik VAT prowadzi działalność gospodarczą, która polega na świadczeniu usług kompleksowego zarządzania należnościami, w tym usług ściągania długów. W sytuacji opisanej we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej podatnik ten zakupił pakiet wierzytelności od pierwszego wierzyciela, zastrzegając, że takie transakcje mogą mieć charakter powtarzalny. Jako że dotychczasowe działania windykacyjne podejmowane przez zbywcę nie przyniosły oczekiwanego rezultatu w postaci odzyskania długu, wierzytelności będące przedmiotem transakcji stanowiły dla niego obciążenie. W istocie określono je jako „trudne", a więc takie, co do których szanse na ich odzyskanie były w ocenie zbywcy niewielkie. Okoliczność ta znalazła odzwierciedlenie w cenie sprzedaży, która była istotnie niższa niż wartość nominalna wierzytelności. Ustalona między stronami cena odzwierciedlała ich rynkową, ekonomiczną wartość.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?