Reklama
Rozwiń

Od jesieni więcej spraw podatników trafi na e-rozprawy

Już nie posiedzenia niejawne, ale zdalne orzekanie będzie główną formą załatwiania skarg kasacyjnych w podatkach – mówi sędzia Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, przewodnicząca Wydziału II Izby Finansowej NSA.

Aktualizacja: 22.08.2021 16:04 Publikacja: 22.08.2021 15:45

Od jesieni więcej spraw podatników trafi na e-rozprawy

Foto: Fotorzepa / Piotr Nowak

Pandemia koronawirusa wywróciła do góry nogami cały świat, także sądy administracyjne, w tym Naczelny Sąd Administracyjny (NSA). Pandemia koronawirusa skomplikowała funkcjonowanie także sądów administracyjnych, w tym Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA). Od kilkunastu tygodni w Izbie Finansowej NSA odbywają się tzw. rozprawy odmiejscowione, czyli za pośrednictwem internetu. Czy zdalne orzekanie w pandemii jest prostsze?

Początki nie były łatwe. Trzeba było pokonać trudności nie tylko techniczne, ale także pewne opory mentalne. Zdalne orzekanie jak każda nowość budziło bowiem obawy wśród sędziów. Przygotowania były mozolne i wiązały się ze sporymi wydatkami m.in. na zakup licencji, specjalnego komunikatora, specjalistycznego sprzętu etc. Niemniej gdy już wiedzieliśmy, jak zdalne orzekanie będzie wyglądać od strony procesowej, a nasi informatycy wiedzieli, jak to przeprowadzić technicznie, wszystko poszło dość gładko. I udało nam się wspólnie wymyślić, jak ma w praktyce wyglądać przeprowadzanie e-rozpraw.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?