Dwa podmioty, jeden cel gospodarczy. A co z VAT?

Czynności wykonywane przez podatników realizujących inwestycję w ramach wspólnego przedsięwzięcia gospodarczego nie są wzajemnym świadczeniem usług między nimi.

Publikacja: 05.09.2021 12:20

Dwa podmioty, jeden cel gospodarczy. A co z VAT?

Foto: Adobe Stock

Zdarza się, że firmy wodociągowe, które budują sieć wodociągową, podpisują z gminami umowy dotyczące prowadzenia wspólnego przedsięwzięcia. Na podstawie tych umów gminy i firmy wodociągowe wnoszą odpowiednie wkłady w celu podjęcia wspólnego zadania inwestycyjnego. Gminy zobowiązują się do wniesienia udziału pieniężnego w realizację inwestycji wspólnych, w określonej wysokości, wskazanej w danej umowie (np. refundacja kosztów materiałów i urządzeń, udział finansowy w określonej kwocie). Z kolei, firma wodociągowa zobowiązuje się do wniesienia wkładu w postaci robocizny i sprzętu w realizację danej umowy. Beneficjentami prac wykonanych przez firmę wodociągową są mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej. Z reguły udziały firm wodociągowych i gmin są zbliżone, ale nie można ich dokładnie wycenić. W przypadku takich umów o wspólnym przedsięwzięciu powstaje problem, czy firma wodociągowa wykonuje na rzecz gminy świadczenie usług opodatkowane VAT.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów