Aktualizacja: 05.11.2021 14:08 Publikacja: 04.11.2021 07:26
Foto: Adobe Stock
W uchwalonym pakiecie nowelizacji, zwanym przez rząd Polskim Ładem, jest podatek „minimalny", który ma obciążać firmy przynoszące permanentne straty albo wykazujące rentowność poniżej 1 proc. przychodów w dochodach. Podstawą naliczania ma być przychód firmy. Rząd argumentował: to sposób na wielkie międzynarodowe korporacje unikające w Polsce płacenia podatku dochodowego.
Ta nowa danina będzie jednak należna nie tylko od przychodów, ale i od pewnego rodzaju kosztów. Chodzi m.in. o usługi doradcze, badania rynku, reklamowe, zarządzanie, przetwarzanie danych czy ubezpieczenia. Kto, wykazując stratę lub osiągając niską rentowność (nie więcej niż 1 procent), będzie ponosił koszty (nie przychody!) takich usług świadczonych przez podmioty powiązane, zapłaci od ich wartości 10-proc. podatek. Będzie się go wyliczało na podstawie wzoru matematycznego z kilkoma zmiennymi, ale reguła pozostanie taka sama: kto zapłaci podmiotom grupowym za np. doradztwo – poniesie ciężar nowego podatku.
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wyżywienie, leczenie i wyposażenie psa pi...
Jeśli przedsiębiorca potrzebuje do działalności rzeczy chroniących go przed różnymi zagrożeniami, może zaliczyć...
Choć do uruchomienia KSeF pozostało jeszcze dziewięć miesięcy, to eksperci radzą: przygotowania warto rozpocząć...
Zwolnienie z cła i VAT towarów przeznaczonych do nieodpłatnego udostępniania osobom uciekającym przed agresją Ro...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Umorzenie postępowania karnego skarbowego z powodu braku znamion czynu zabronionego może stanowić przesłankę świ...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas