Reklama
Rozwiń

Polski Ład: ryczałt kusi, ale czy faktycznie będzie się opłacać

Zmiana formy rozliczenia może dać korzyści, trzeba jednak uważać, żeby nie popełnić błędu przy określaniu stawki daniny.

Publikacja: 23.12.2021 18:46

Polski Ład

Polski Ład

Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Polski Ład spowodował spore zainteresowanie ryczałtem, głównie dlatego, że lepiej zarabiający przedsiębiorcy zapłacą mniejszą składkę zdrowotną niż na skali podatkowej czy liniowym PIT. Na decyzję o zmianie formy opodatkowania mamy czas do 21 lutego (20 przypada w niedzielę), czytelnicy jednak już teraz pytają, czy ryczałt faktycznie będzie się opłacać.

Zależy to od trzech rzeczy. Pierwsza – wysokość podatku. Na ryczałcie stawki są zróżnicowane, od 2 do 17 proc. O wysokości podatku decyduje to, co robimy. Najwyższy ryczałt płacą osoby wykonujące wolny zawód, np. radcowie prawni i adwokaci. 8,5-proc. podatek obejmuje m.in. usługi, które nie zostały przyporządkowane do innych stawek. 2 proc. jest na sprzedaż własnych produktów roślinnych i zwierzęcych.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0