Polski Ład: ryczałt kusi, ale czy faktycznie będzie się opłacać

Zmiana formy rozliczenia może dać korzyści, trzeba jednak uważać, żeby nie popełnić błędu przy określaniu stawki daniny.

Publikacja: 23.12.2021 18:46

Polski Ład

Polski Ład

Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Polski Ład spowodował spore zainteresowanie ryczałtem, głównie dlatego, że lepiej zarabiający przedsiębiorcy zapłacą mniejszą składkę zdrowotną niż na skali podatkowej czy liniowym PIT. Na decyzję o zmianie formy opodatkowania mamy czas do 21 lutego (20 przypada w niedzielę), czytelnicy jednak już teraz pytają, czy ryczałt faktycznie będzie się opłacać.

Zależy to od trzech rzeczy. Pierwsza – wysokość podatku. Na ryczałcie stawki są zróżnicowane, od 2 do 17 proc. O wysokości podatku decyduje to, co robimy. Najwyższy ryczałt płacą osoby wykonujące wolny zawód, np. radcowie prawni i adwokaci. 8,5-proc. podatek obejmuje m.in. usługi, które nie zostały przyporządkowane do innych stawek. 2 proc. jest na sprzedaż własnych produktów roślinnych i zwierzęcych.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów