Reklama
Rozwiń

Wewnątrzwspólnotowe nabycie: nie było sprzedaży, nie ma obowiązku rozliczenia VAT

Samo wystawienie dla polskiej spółki faktury przez kontrahenta z UE nie powoduje, że po jej stronie doszło do wewnątrzwspólnotowego nabycia. O tym decydują bowiem okoliczności faktyczne.

Publikacja: 30.04.2018 06:30

Wewnątrzwspólnotowe nabycie: nie było sprzedaży, nie ma obowiązku rozliczenia VAT

Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek

- Spółka (polski podatnik VAT czynny i podatnik VAT UE) chciała kupić maszynę od firmy francuskiej (francuski podatnik VAT i VAT UE). Całkowita wartość zamówienia wynosiła 100 000 euro. Firma francuska wystawiła na spółkę fakturę zaliczkową na kwotę 40 000 euro, a spółka tę kwotę uregulowała, jednak dwa miesiące później została zawarta trójstronna umowa pomiędzy francuskim dostawcą, spółką oraz firmą leasingową (polski podatnik VAT i VAT UE), w której firma leasingowa stała się kupującym maszynę (nabyta przez nią maszyna miała być następnie oddana spółce w leasing operacyjny). Dostawa maszyny miała miejsce wkrótce po podpisaniu tej trójstronnej umowy. Wtedy też francuska firma wystawiła fakturę ostateczną, w której jako nabywcę wskazała firmę leasingową. Firma leasingowa uregulowała niemieckiemu dostawcy pozostałe 60 000 euro ceny za maszynę. Dodatkowo, firma francuska wystawiła kolejną fakturę zaliczkową na kwotę 60 000 euro, w której do zapłaty zaliczki zobowiązana była spółka, pomimo tego, że nabywcą maszyny jest firma leasingowa. Czy w tej sytuacji na spółce ciąży obowiązek podatkowy w VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów pomimo tego, że nie była ona nabywcą maszyny? – pyta czytelnik.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0