VAT: Jak rozliczyć wydatki na transport międzynarodowy przy imporcie

Spółka jest zobowiązana do ujęcia kosztów transportu międzynarodowego w podstawie opodatkowania z tytułu importu towarów również wtedy, gdy spedytor / przewoźnik wystawił już fakturę dokumentującą ten transport z zastosowaniem 23-proc. stawki podatku.

Publikacja: 27.11.2017 02:00

VAT: Jak rozliczyć wydatki na transport międzynarodowy przy imporcie

Foto: Fotolia

Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 24 października 2017 r. (0114-KDIP1-2.4012.364.2017.1.KT).

Wnioskodawca (spółka) dostarcza surowce dla przemysłu. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej przywozi towary spoza Unii Europejskiej i wprowadza je do składu celnego lub na teren Wolnego Obszaru Celnego (WOC), które znajdują się w Polsce. Spółka zleca transport towarów profesjonalnym spedytorom lub przewoźnikom w Polsce, którzy za swoje usługi transportu międzynarodowego wystawiają faktury VAT. Ze względu na to, że towary po przetransportowaniu są składowane w składzie celnym bądź WOC przez kilka tygodni, w momencie wystawienia faktury przez przewoźnika bądź spedytora nie istnieje jeszcze dokument z odprawy celnej importowej. W konsekwencji przewoźnik bądź spedytor wystawia fakturę ze stawką 23 proc. VAT.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów