Aktualizacja: 12.11.2017 08:20 Publikacja: 12.11.2017 05:00
Wspólne zajęcia sportowe integrują zespół, a tym samym mogą wpływać na wzrost przychodów firmy
Foto: shutterstock
Sygnalizowane na rynku pracy trudności w pozyskaniu pracowników skłaniają wielu pracodawców do podejmowania działań, które z jednej strony zachęcą potencjalnych pracowników do związania się z konkretnym przedsiębiorstwem, z drugiej natomiast wzmacniają więzi z firmą już zatrudnionego personelu. Obok zachęt o charakterze czysto finansowym pojawiają się więc także rozwiązania pozapłacowe, które mają budować pozytywne więzi pracowników z firmą, a także integrować zespół. Pojawia się zatem pytanie czy kwoty wydatkowane w związku z podejmowaniem tego typu działań mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych.
Od 1 stycznia największe firmy będą musiały stosować nowe reguły księgowania dla celów raportowania CIT w formie elektronicznej. Ten obowiązek będzie stopniowo rozszerzany.
Przedsiębiorcy rozliczający się liniowym PIT mogą zaliczyć składkę zdrowotną do kosztów uzyskania przychodów albo odliczyć od dochodu. W 2025 r. do wysokości 12,9 tys. zł.
Do zawieszenia biegu terminu przedawnienia nie wystarczy wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Musi być związek między podejrzeniem ich popełnienia i niewykonaniem zobowiązań.
Jedną z najważniejszych podatkowych nowości roku 2025 będzie globalny podatek wyrównawczy. Ustawa już istnieje, ale rząd zapowiada jej uzupełnianie.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Fiskus twierdzi, że odszkodowanie wypłacone sąsiedniej firmie za spalony budynek nie jest podatkowym kosztem. Nie ma bowiem związku z przychodem z działalności.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Wydatki na spotkania świąteczne mają na celu zintegrowanie pracowników, a więc mogą pozytywnie wpływać na przychody firmy. Dlatego można je zaliczyć do podatkowych kosztów. Jednak nie wszystkie.
Fiskus zgadza się, że wigilijne spotkania dla pracowników integrują personel i poprawiają atmosferę w firmie i pozwala je rozliczać w kosztach. Z innymi gośćmi jest problem.
Działalność gospodarcza wiąże się z wieloma sytuacjami, które powodują zmiany, zatem codzienność gospodarcza podmiotów nie może obejść się bez dokonywania korekt czy to po stronie przychodów, czy po stronie kosztów.
Fiskus twierdzi, że odszkodowanie wypłacone sąsiedniej firmie za spalony budynek nie jest podatkowym kosztem. Nie ma bowiem związku z przychodem z działalności.
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów straty spowodowane włamaniem do siedziby firmy. Pod warunkiem, że należycie ją zabezpieczył i że nie ma już szans na wykrycie sprawców.
Koszt nabycia nieruchomości jest wartością stałą, niezmienną i wynika z wydatków, które zostały rzeczywiście poniesione na jej zakup. Dla celów opodatkowanej sprzedaży nie można uznać, że waloryzacji podlegają kwoty uprzednio zwaloryzowane.
• Fiskus przegrał ważną batalię. Chodzi o stawkę ryczałtu • Rozłożenie zaległości ZUS na raty. Ważny wyrok Sądu Najwyższego • Świąteczny prezent dla pracownika - co z podatkiem? • Czy można rozliczyć w kosztach firmy wydatki na operację ręki lub oczu? • Obowiązek dotyczący PIT-11 i PIT-4R • Wakacje składkowe: kiedy informacja, a kiedy decyzja? ZUS wyjaśnia • Data wypłaty wynagrodzenia wpływa na składki? Jest interpretacja ZUS • Błąd w NIP na paragonie - czy to oczywista pomyłka? • Ważne terminy na ten tydzień
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów opłat za operację oczu. Skarbówka twierdzi, że są to wydatki osobiste i nie mają związku z biznesem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas