Czy żona rozliczy w kosztach sprzedaż towarów otrzymanych od męża?

Wyposażenie i towary handlowe, które jeden z małżonków – przedsiębiorców dostał z firmy prowadzonej przez drugiego z nich, może on ująć w kosztach uzyskania przychodów i wprowadzić do podatkowej księgi.

Publikacja: 09.11.2017 03:10

Czy żona rozliczy w kosztach sprzedaż towarów otrzymanych od męża?

Foto: Adobe Stock

Za kilka tygodni zamierzam otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych (skala podatkowa), zarejestrować się do celów VAT oraz założyć podatkową księgę przychodów i rozchodów. Mój mąż planuje przekazać mi sklep spożywczo-przemysłowy do prowadzenia. Niezwłocznie po przekazaniu sklepu, działalność mojego męża zostanie zlikwidowana. Z mężem łączy mnie małżeńska wspólność majątkowa. Mąż zamierza przekazać mi nieodpłatnie całe prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, w skład którego wchodzą takie składniki jak: wyposażenie sklepów (lada chłodnicza, regały sklepowe), towary handlowe, kredyt bankowy, prawa wynikające z umów (najmu), wierzytelności, środki pieniężne, koncesje i zezwolenia, księgi i dokumenty związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, pracownicy. Nie planowaliśmy zawierania żadnej umowy, przekazanie nie nastąpi w drodze darowizny, transakcja nie będzie udokumentowana fakturą, zostanie sporządzony jedynie protokół przekazania.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Podatki
Firma, która z własnej kieszeni opłaca grupową polisę OC dla kadry księgowej nie musi potrącać PIT
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama